Jaka jest skuteczność tabletek po środkach przeczyszczających?

Witam! Mam pytanie odnośnie skuteczności tabletek. Od roku stosuję dwuskładnikowy preparat antykoncepcyjny. W ostatnim miesiącu przyjmowania tabletek stosowałam kilkakrotnie preparat ziołowy o działaniu przeczyszczającym. Wynikiem tego były lekkie biegunki, które czasami trwały dłużej niż jedną dobę. Nie postępowałam jak w przypadku napomnienia tabletki, brałam wszystkie regularnie. Dodatkowo używałam zabezpieczenia mechanicznego. W 7-dniowej przerwie, krwawienie wystąpiło w typowym terminie. Teraz zaczynam kolejne opakowanie tabletek. Mam w związku z tym pytanie: czy będą one skuteczne? Czy w związku z małym zamieszaniem przy ostatnim opakowaniu powinnam dodatkowo stosować inna metodę antykoncepcji i przez jak długi czas? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Niestety w związku z faktem, że biegunki jakie Pani opisała trwały przez tak długi okres, zdecydowanie mogły wpłynąć na wchłanianie, a co za tym idzie skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego też bardzo dobrze, że stosowała Pani dodatkowe zabezpieczenie. Niestety mogło dojść jednak do pewnych zmian w Pani profilu hormonalnym, stąd też by skuteczność była zachowana, proszę rozpoczynając kolejne opakowanie stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwsze 7 dni.