Jaka jest szansa, że moje zmiany w tarczy nerwu wzrokowego są wrodzone i niezwiązane z jaskrą?

Witam, jestem mężczyzną i mam 23 lata. Wiosną 2009 mój lekarz wykrył u mnie zmiany na dnie oka dotyczące tarczy N.II. Ciśnienie śródgałkowe było w normie, pole widzenia również. W maju 2009 wykonałem jedyne dostępne prywatnie, a więc szybko, badanie – HRT. Odchylenia od normy wystąpiły, jednak lekarz nie przepisał leków, mówiąc, że to zmiany nieswoiste dla jaskry, które mogą też być wrodzone lub występować u osób krótkowzrocznych i żebym zgłosił się na badanie HRT ponownie za 1,5 roku. Moja mama w badaniu dna oka ma podobną morfologię nerwów wzrokowych, nie ma jaskry.

Moje pytanie brzmi, jaka jest rzeczywista szansa, że jednak jestem zdrowy? Od tamtej pory kilka razy mierzyłem ciśnienie śródgałkowe i pole widzenia, były w normie. Bardzo się denerwuję, dlatego pytam. Czy powinienem czekać, czy pogłębić diagnostykę? Czy są lepsze badania od HRT? Miałbym możliwość wykonania OTC, ale na GDX trzeba długo czekać. Jakie postępowanie państwo doradzają?

Dzień dobry

Najważniejsze - jakiego rodzaju zmiany w tarczy nerwu wzrokowego zauważył okulista? Są zmiany, które mogą sugerować wzmożone ciśnienie śródczaszkowe - wtedy należałoby wykonać tomografię komputerową głowy. Jednakże prawdopodobnie nie ma Pan obrzęku tarczy/tarczy zastoinowej, bowiem już by Pan został skierowany na TK. Są choroby neurologiczne i ogólnoustrojowe powodujące zmiany w tarczy nerwu wzrokowego - od nadciśnienia tętniczego przez SM po chłoniaki. Trudno powiedzieć, czy na pewno jest Pan zdrowy, aczkolwiek wtedy pojawiłyby się zaburzenia ostrości widzenia. Czy widzi Pan ostro? tak samo dla obu oczu?

Jaskra jest chorobą, która może przebiegać z prawidłowym ciśnieniem śródgałkowym i mimo to prowadzić do stopniowej degradacji nerwu wzrokowego. Dlatego warto udać się na OCT i GDx, aczkolwiek na pocieszenie mogę powiedzieć, że takie zmiany postępują bardzo powoli, dlatego nawet jeśli będzie Pan długo oczekiwał na badania, to zmiany nie powinny się znacząco posunąć do przodu. Oczywiście możliwe, że te zmiany są wrodzone, ale jaka jest szansa można powiedzieć dopiero po osobistym zbadaniu i wynikach badań dodatkowych.