Jaka może być przyczyna chęci spożywania jednego rodzaju pokarmu?

Witam, mam 25 lat, ok. 161 cm wzrostu i wazę 56-58 kg. Zalezy od dnia i co zjadłam . Ogólnie jestem dość zadowolona z mojej figury ale ostatnio nęka mnie myśl, E jesli bede tak dalej duzo jadła (słodycze ale i rownież normalne posiłki ) to waga pójdzie w gore. Mój brzuch jest po każdym jedzeniu okrągły. Jakby napompowany czymś. Wzdety jakby. Rano, po tym jak s nocy nic nie zjem i "wydaje" wszystkie płyny wazę 56-57 kg i brzuch wcale nie jest tak duży. I potem znów - jedzenie; balon ... jem pełnoziarniste pieczywo, ryże i inne pełnoziarniste produkty. Mało słodyczy. Ale ogromna ochotę na winogron . Co robić ?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Okrągły brzuch może być wynikiem wzdęć po posiłku. Przyczyn tego może być wiele: nieprawidłowa technika jedzenia, zbyt mało błonnika, warzyw i owoców, za mała ilość wypijanej wody, brak aktywności fizycznej. Ciężko coś powiedzieć bez dokładnej analizy jadłospisu i stylu życia. Radziłabym wprowadzenie regularnych posiłków, np. 5 niezbyt dużych, odpowiedniej ilości kalorii, zwiększenia ilości warzyw i pitej wody i odpowiedniej aktywności fizycznej.
Winogrona mają sporo cukru, ale w odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinny stanowić problemu (w rozsądnych ilościach).

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka