Jaka może być przyczyna takich problemów z jelitami?

Dzień dobry, zwracam się do Państwa z problem związanym z jelitami. Od około 2 lat mam objawy, które coraz bardziej przybierają na sile - występujące na zmianę zaparcia i biegunki, choć w ostatnich miesiącach jest to raczej ciąg biegunek, których potrafi być nawet kilkanaście dziennie, bóle brzucha, częste wzdęcia i dodatkowo co jakiś czas pojawiający się i utrzymujący przez kilka dni ból w prawym boku trochę ponad kocem biodrowym przednim górnym, który występuje przy jakimkolwiek ruchu. Lekarze przepisywali mi leki na biegunki, metronidazol, miałam wykonywaną tomografię oraz kolonoskopię jelita grubego - z badań wszystko wygląda dobrze. Nadal nie mogę znaleźć przyczyny, a jestem coraz bardziej zmęczona tymi objawami, ponieważ kilkunastokrotne dzienne chodzenie do łazienki nie jest przyjemne, tym bardziej, ze czuję sie zaniepokojona zawsze gdy załatwiam jakieś sprawy poza domem, ponieważ biegunki czasami pojawiają się niespodziewanie i ciężko jest je kontrolować (po kolonoskopii mogę stwierdzić, że czasami bywa tak jak podczas oczyszczania jelit do badania). W masie kałowej bardzo często pojawiają się od kilku miesięcy resztki owoców i warzyw. Nawet jeśli jem po 2 nieduże posiłki dziennie to idę do łazienki około 10 razy i powoli zaczynam wariować w tej sytuacji. Nie wiem czy robić kolejne podejście do wizyty u lekarza rodzinnego, bo po tym jak kolonoskopia wyszła w porządku lekarz stwierdził po prostu, że być może to ze stresu i tutaj temat się uciął. Naprawdę zależy mi na jakimś tropie choćby wskazaniu jakie badania krwi, kału lub jeszcze inne mogłabym zrobić na własną rękę, ponieważ ta sytuacja mnie załamuje. Ostatnimi czasy patrzę na jedzenie z przykrością, jedynie myśląc o tym ile czasu będę musiała spędzić po nim w łazience. Odżywiam sie na ogół zdrowo, unikam cukrów, jem mało tłuszczu i nie zmieniałam szczególnie diety, dostaję biegunek po pokarmach, które nigdy mi nie szkodziły. Warto zrobić badania na alergie pokarmowe? Dziękuję bardzo za poświęcony czas i pozdrawiam.
KOBIETA, 20 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za podzielenie się swoją historią. Wymienione przez Panią symptomy, jak naprzemienne zaparcia i biegunki, bóle brzucha, wzdęcia oraz ból w prawym boku, mogą być bardzo uciążliwe i wierzę, że znacznie obniżają jakość codzienności. Rozumiem, że jest Pani zmęczona brakiem diagnozy i ciągłym dyskomfortem.

Objawy, które Pani opisuje, mogą mieć różnorodne przyczyny, w tym zaburzenia czynnościowe, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), ale również inne, mniej powszechne schorzenia. Zdecydowanie warto podejmować dalszą diagnostykę, zwłaszcza że standardowe badania, takie jak kolonoskopia i tomografia, nie wykazały nieprawidłowości.

Jednym z tropów, który warto zbadać, jest mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Jest to schorzenie, które może nie być widoczne w standardowej kolonoskopii, ale może zostać wykryte podczas biopsji błony śluzowej jelita. Mikroskopowe zapalenie jelita grubego charakteryzuje się przewlekłymi biegunkami, czasem nasilającymi się pod wpływem stresu i może odpowiadać za Pani objawy.

Oprócz tego, warto również rozważyć badania w kierunku alergii pokarmowych oraz nietolerancji pokarmowych, takich jak nietolerancja laktozy czy celiakia. Badania krwi, które mogą być pomocne, to m.in. testy na alergie pokarmowe, przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (w kierunku celiakii) oraz oznaczenie poziomu witamin i minerałów, aby sprawdzić, czy nie ma niedoborów związanych z przewlekłymi biegunkami.

Być może trzeba omówić z lekarzem możliwość wykonania testów stolca w kierunku infekcji bakteryjnych, pasożytniczych oraz stanów zapalnych jelit lub od razu zasięgnąć opinii gastroenterologa, który może zasugerować dalsze, bardziej zaawansowane badania.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:

- https://portal.abczdrowie.pl/mikroskopowe-zapalenie-jelit

- https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-alergie-pokarmowa

- https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego znalezienia przyczyny dolegliwości oraz powrotu do zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.