Jaka może być przyczyna zakażenia dróg oddechowych gronkowcem?

Chodzę do laryngologa z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Od 3 miesięcy przyjmuję steryd donosowy - po sterydzie nastąpiła poprawa. Badanie TK nie wykazało patologii poza nieznacznym skrzywieniem przegrody. Testy alergologiczne z krwi (panel wziewny) ujemne. Kilka dni temu zdiagnozowano u mnie czyraka przedsionka nosa. Zapisano mi amoksycylinę i Bactroban. Diagnoza ta była dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ nigdy nie miałem żadnych czyraków i rygorystycznie dbam o higienę, nigdy nie czyszczę nosa bez uprzedniego umycia rąk. Dwa miesiące wcześniej miałem wykonywany wymaz z nosa, który wykazał jedynie Staphylococcus sp. koag. ujemny - pojedyncze, a w wymazie z gardła Streptococcus viridans i Neisseria spp. Skąd mógł się wziąć u mnie gronkowiec? Dlaczego wymazy go nie wykazały? Czy będę teraz nosicielem tej bakterii do końca życia?

Bakterie przenoszą się drogą kropelkową lub przeciwprzeniesienie więc możliwości zarażenia jest dużo czyrak przedsionka nosa faktycznie jest problemem wymagającym leczenia Ale obecnej samego gronkowca jest często zbyt mocno przeceniona przez pacjentów a nierzadko też lekarzy proszę zastosować zapisane leczenie i zgłosić się na kontrolę do laryngologa poprzednie wymazy nie wykazały gronkowca ponieważ go wtedy nie było wymaz pokazuje stan na dany dzień to tak jak z temperaturą która zmienia się każdego dnia zdecydowanie Proszę się nie denerwować