Jaka przyczyna nierównych źrenic?

Od roku mam nierówne źrenice,ale tylko czasami, nie cały czas. W właściwie to nie potrafię wyłapać czynnika powodującego tę dolegliwość. W badaniu okulistycznym i neurologicznym jest wszystko dobrze (poprawna reakcja, kształt itp). MR i Angio-MR mózgu dobre. Przyczyna na pewno nie jest ani po stronie mózgu ani wady wzroku. Moje pytanie brzmi:jakie mogą być inne, bardziej "przyziemne" przyczyny nierówności źrenic? Czy przyczyną może być np. problem z kręgosłupem szyjnym?

Nierówność źrenic jest objawem neurologicznym i okulistycznym. Są też przypadki,że źrenica się poszerza z powodu zapalenia zatok obocznych nosa, poprzez zadrażnienie zwoju skrzydłowo-podniebiennego po tej stronie. Może też być źrenica Addiego- szukamy zmian w szczycie płuca po str. uszkodzenia,/wzmożona wagotonia/ itd. Dużo możliwości innych. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Schorzenia kręgosłupa szyjnego nie mogą być przyczyną nierównych źrenic. Generalnie przyczyna zawsze ma charakter neurologiczny lub okulistyczny. Warto jednak pamiętać, że 20 procent zdrowej populacji ma nierówne źrenice i nie jest to wynik żadnej patologii.