Jaki to rodzaj depresji?

Witam Jaki rodzaj depresji jest,gdy spowodowana jest ze stylu/trybu życia?. Tak stwierdził mój psychoterapeuta,bo pojawił się lęk,bezsenność,niepokój,pustka,płaczliwość,smutek,złe myśli). Smutek u mnie trwał rok,a nagle od 2 miesięcy te objawy co wyżej.Nie przydarzyła mi się żadna tragedia.Depresja moja powstała z nadmiernego smutku,stresu i napięcia tak mi się wydaję,bo przed 2 miesiącami miałam normalnie cele i plany,które w miarę mnie cieszyły i czułam w tedy spokój,normalnie i głęboko spałam

Dzień dobry,

Wydaje się, że zastanawianie się, jakiego rodzaju depresja Panią "dopadła", oddala Panią od kluczowego pytania, które brzmieć powinno raczej "z jakiego powodu się pojawiła?" Skoro, jak rozumiem, jest Pani w terapii, warto swoimi przemyśleniami podzielić się z terapeutą.

Dodać też trzeba, że jest mało prawdopodobne, by obniżony, długo utrzymujący się nastrój pojawił się, ot tak, z niczego. Możliwe, że pomimo tego, że, jak Pani pisze, w Pani życiu nie pojawiły się żadne tragedie (które raczej nie wywołują depresji), wystąpiło coś w Pani przeżywaniu bądź rozumieniu różnych życiowych okoliczności, co spotęgowało depresyjny sposób przeżywania rzeczywistości.
Warto byłoby poszukać tego "czegoś" w terapii.

Pozdrawiam.

Depresje możemy podzielić na psychogenną (spowodowaną stresem i wydarzeniami zyciowymi) oraz depresję o podłożu organicznym - gdy wywołana jest pierwotnymi zaburzeniami neuroprzekaźnictwa.