Warfin a jedzenie owoców i warzyw

Dzień dobry, chciałabym zadać pytanie dotyczące leku Warfin. Od jakiegoś czasu przyjmuję lek Warfin 3 mg jako profilaktykę po przebytym zawale serca. Interesuje mnie to, z jakimi produktami żywnościowymi nie należy łączyć leku Warfin? Czy przy stosowaniu Warfinu można jeść bez obaw owoce i warzywa? Spotkałam się z opinią, że zawarte w owocach i warzywach składniki powodują zahamowanie działania leku Warfin. Oczywiście nie muszę dodawać, że działanie tego leku jest dla mnie bardzo ważne, jako osoba po zawale chcę szczególnie mocno dbać o swoje zdrowie bo wiem już jak łatwo można je stracić. Mimo to właśnie dla zdrowia i też dla smaku lubię owoce i warzywa. Czy mogę te produkty jeść przyjmując Warfin? Czy może istnieją jakieś inne produkty, których nie należy przyjmować z tym lekiem? I w końcu chciałam też zapytać czy istnieją jakieś zamienniki leku Warfin w przypadku gdyby na ten lek mój organizm się uodpornił? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,

Bardzo dużo substancji czynnych wpływa na działanie leku Warfin zarówno zmniejszając jak i zwiększając jego działania.Zgodnie z informacją Departamentu Polityki Leków i Farmacji : "Leki zawierające miłorząb, papaję, czosnek, arcydzięgiel i szałwię mogą zwiększyć działanie leku, natomiast dziurawiec i żeń-szeń zmniejszają jego działanie" dlatego przyjmowanie wyżej wymienionych produktów musi być skonsultowane bezpośrednio z lekarzem.
Z punktu widzenia żywieniowca posiadam wiedzę, że witamina K ma wpływ na działanie warfaryny. Co nie oznacza, że spożycie tej witaminy należy zmniejszyć lub zwiększyć- wręcz przeciwnie- należy zachować aktualne jej spożycie wraz z dietą, dążąc do dziennego zrealizowania jej zapotrzebowania. Co więcej żurawina i jej przetwory mogą zwiększyć działanie wyżej omawianego leku.

Pozdrawiam,
Kamila Kończak