Jakie badania diagnostyczne sprawdzą jelita?

Czy istnieją jakieś mniej inwazyjne badania niż kolonoskopia żeby sprawdzić czy dolegliwości jelitowe nie są spowodowane poważną chorobą?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

odnosząc się do Pana pytania, to istnieją mniej inwazyjne badania niż kolonoskopia, które mogą pomóc w diagnozowaniu dolegliwości jelitowych. Należą do nich przede wszystkim: badanie kału - może wykryć obecność krwi w kale lub infekcję bakteryjną, badanie krwi - może wykazać obecność stanu zapalnego lub infekcji, endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego - jest to badanie, które polega na wprowadzeniu cienkiego, elastycznego wziernika przez usta, który pozwala na obejrzenie przełyku, żołądka i dwunastnicy, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny - te badania obrazowe mogą pokazać zmiany w jelicie grubym lub innych narządach w okolicy.

Wszystkie wspomniane badania mają swoje ograniczenia i korzyści, a ostateczne zalecenia co do tego, które badanie jest najlepsze w danym przypadku, zależy od indywidualnych okoliczności. Zalecamy, aby skonsultował się Pan z lekarzem, który dobierze najlepszą metodę diagnostyczną dla Pana przypadku.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w publikacjach, do których linki zamieszczam, poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-mniej-inwazyjne-badania-jelita-grubego

https://portal.abczdrowie.pl/panendoskopia-gornego-odcinka-przewodu-pokarmowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.