Jakie badania jeszcze wykonać przy tej nadpotliwości?

Witam! Mam 23 lata i od około 3lat towarzyszą Mi problemy z nadmierną potliwością. Każdy delikatny wysiłek sprawia że moje ciało oblewa pot. Nie jestem w stanie stwierdzić która część ciała poci się najbardziej ponieważ tak naprawdę poci się całe ciało. Począwszy pod pachami, czoło, dłonie, ręce, plecy, klatka piersiowa , stopy, nogi. Idąc na siłownię już przy rozgrzewce, czyli głównie rozciąganiu robi Mi się bardzo gorąco i pojawiają się pierwsze krople wpływające z czoła. Jedyna pomocą dla Mnie jest jedynie klimatyzja ustawiona maksymalną mocą na Mnie. Byłem już u różnych lekarzy, wykonawcami szereg różnych badań i żadne badanie nic nie wykazało a lekarze odsyłają Mnie w kółko. Zaczynałem od lekarza pierwszego kontaktu który zrobił Mi badania krwi i moczu, RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. Badania nic nie wykazały więc odesłał Mnie do endokrynologa. Z kolei ten lekarz ponownie zrobił badania krwi i moczu, test insulinowy, glukozę, Wit D3. Te badania również niczego kontretnego nie wykazały. Endokrynolog odesłał Mnie do dermatologa. Z kolei dermatolog powiedział że to nie jego kwestia. I koło się zapętla. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mógłbym szukać pomocy i w końcu odkryć problem dlaczego tak bardzo i tak szybko się pocę. Uniemożliwia Mi to jakiekolwiek funkcjonowanie. Zmęczenia przy tym wielkiego nie ma, głównym problemem jest pot. Mam 180cm wzrostu i ważę niecałe 80kg więc problemy z otyłością rozwniez odpadają. Badania na tarczycę również zostały wykonane. Nawet delikatny stres sprawia że jestem cały mokry. W wieku 18-19 lat nie miałem takich problemów. Mam wrażenie że problemy pojawiły i nasilały się wtedy kiedy zacząłem przybierać na wadze. Ważyłem wtedy 60kg przy tym samym wzroście i wraz z trenerem i dietetykiem zacząłem budowę swojego ciała. Przybralem 15kg w ciągu 4 msc będąc na czystej diecie i biorac tylko j wyłącznie kreatynę. Czy ktoś mógłby Mi coś doradzić? Jakie badania jeszcze wykonać? Do jakiego lekarza się zwrócić z prośbą o pomoc? Jest to dla Mnie strasznie męczące i demotywujace.. Dziękuję

Dzień dobry, przedstawiony przypadek zalecam skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, lub bezpośrednio z lekarzem dermatologiem. Podczas wizyty na żywo lekarz przeprowadzi wyczerpujący wywiad, podczas którego określi pochodzenie schorzenia, zaproponuje sposób leczenia i ewentualne zmiany dotyczące np. diety czy stylu życia, co mogłoby poprawić funkcjonowanie pacjenta. Jeśli to będzie konieczne lekarz specjalista zaleci wykonanie niezbędnych badań uzupełniających, aby wykluczyć ogólnoustrojowe pochodzenie dolegliwości. Wśród dostępnych form leczenia nadmiernej potliwości jednymi z popularniejszych są wstrzyknięcie toksyny botulinowej oraz laseroterapia. Wybór odpowiedniej metody jest uzależniony od wielu czynników, dlatego zachęcam do udania się do specjalisty, który z należytą starannością rozpatrzy problem. Przed konsultacją warto również udać się do apteki gdzie doświadczony magister farmacji zaproponuje tymczasowe rozwiązanie.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

Lenartowicz Clinic

Katowice, ul. Zabrska 7/1