Jakie badania po drgawkach gorączkowych?

Witam!  Moja córka urodziła się w 2008 w zamartwicy jest wcześniakiem, mimo to rozwija się prawidłowo lecz 2 miesiące przed swoimi pierwszymi urodzinami <18.06.2009> dostała na spaniu wysokiej gorączki, była cała sina straciła przytomność miała bezdechy, ojciec zrobił sztuczne oddychanie i prawie przytomną córkę zabraliśmy do szpitala tam wykazało prawie 41 gorączki, leżałyśmy 3 dni na obserwacji podawane miała kroplówki na odwodnienie  Wypis: drgawki prawdopodobnie gorączkowe i ostry nieżyt jelitowy.  Po szpitalu skierowali nas na EEG głowy badanie wykonywane było na spaniu lecz nie mamy opisu badania tylko ten druk z tymi liniami i zaraz do lekarza neurologa powiedział spojrzał i że prawidłowe.  Drugi atak drgawek miała również na spaniu 28.01.10, dziecko zasnęło zdrowe a tu po ok.30 min patrzę a mała ma oczka otwarte i żadnych oznak życia tyle dobrze że stanęłam w odpowiedniej chwili, wyciągałam ją z łóżeczka oczka dalej bez ruchu ręce i nogi opadły były giętkie jak u laleczki, bezdech, utrata przytomności. Ojciec znów pierwsza pomoc i czekaliśmy na pogotowie, teraz podałam r**** do pupci tak jak przepisała nam neurolog i drgawki ustąpiły. Temperatura 41.  Byliśmy w innym szpitalu i wypis brzmiał:drgawki gorączkowe i zakażenie ukł. moczowego przeleżałyśmy dosłownie 13 dni, mała była na antybiotykach i tą samą dawkę miała co dziecko 5 letnie, 4 dni do końca pobytu odór z ust kleju, dziecko nic nie chciało jeść wszystko zwracało. Neurolog skierowała nas na EEG i znów bez opisu badania tylko przejrzała i stwierdziła że minimalne zmiany.  Trzeci atak 10.08.10 tym razem spacerowała sobie z koneweczką po ogródku i nagle upadłą, oczy otwarte, utrata przytomności. Podałam r**** i znów po 20 minutach karetka zabrała nas do tego feralnego szpitala lekarz na izbie nie dość że na dziecko tylko spojrzał i kazał ją zawieźć na oddział tam wszedł i po 2 min wyszedł do mnie i stwierdził ostrą anginę ropną i że dziecko zasypia, chciał jej znów zlecić antybiotyk ja odmówiłam i na własne życzenie wypisaliśmy dziecko i pojechaliśmy do pobliskiej miejscowości do szpitala gdzie byliśmy już od samego początku gdzie ordynator wykluczył anginę i leżałyśmy 3 dni w pierwszym dniu kroplówkę na odwodnienie, usg brzucha w porządku  wypis: Ostry nieżyt jelitowo-żołądkowy, drgawki gorączkowe.  EEG w szpitalu neurolog nasza znów bez opisu spojrzała i bez zmian.  Czwarty raz 15.10.10 w nocy obudziła mnie mała spała niespokojnie wzięłam ja do łóżeczka ku siebie zmierzyłam temperaturę, nie dała sobie zmierzyć ani 2 min a temperatura była 38,4 zaraz podałam czopek przeciw gorączce płakała chwilę, a potem cisza i oczy znowu otwarte źrenice wyostrzyła i drgawki pobiegłam po ojca znów utrata przytomności i 1 r**** po pogotowie ale temp/była 38,7.  Na pogotowiu zastrzyk z antybiotykiem i do domu gorączkowała do niedzieli 17.10.10 ale już mogliśmy zwalczyć bo tak nie dało się bądź zawsze dostawała nagle. Teraz jest na antybiotyku do czwartku rano i wieczorem A**** i d****. Dziś już nie gorączkuje. Wizytę u neurolog mamy za tydzień pewnie da nas na eeg.  Tak się zastanawiamy ile tak można czekać bo boję się że dziecko może mi przestać oddychać wystarczy że akcja serca będzie wstrzymana a ja będę bezradna co mam zrobić? Proszę o pomoc, bo strasznie się boję. Jakie badania powinna mieć zrobione córka ma 2 latka i 1 miesiąc. Mam syna 4 latka w grudniu ale u niego nie było takich problemów.  Miała robiona Tomografię głowy z miesiąc temu z kontrastem i znieczuleniem ogólnym wynik prawidłowy  Proszę mi pomóc, gdzie mamy się jeszcze skierować, bo nasza neurolog jakoś nas z tym zbywa traktuje sobie to jako normalna rzecz. Prosiłabym o dobry kontakt jesteśmy ze Śląska. Tak to obliczyłam, że 2 miała po 6 miesiącach i 10 dniach, a 3 po 6 m i 13 dn. 4 po 2 miesiącach i 5 dniach. Czy to prawda by musiał mieć zrobione badanie dna oka i echa serca? Tak wyczytałam z niektórych problemów innych tylko teraz się boję, że jeśli poproszę o skierowanie neurolog może znów odmówić.  Dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy wystąpieniu drgawek gorączkowych, w pierwszej kolejności zawsze należy określić, czy są to proste drgawki czy też złożone. Na proste wskazuje, wiek między 6 miesiącem a 5 rokiem życia,  wystąpienie napadu drgawkowego mającego związek z gorączką powyżej 38° C,  nie stwierdzenie zakażenia ośrodkowego układu nerwowego lub innych określonych przyczyn napadu drgawkowego.

Mimo, dokładnego opisu brakuje mi danych na dokładne określenie, jakie to były drgawki. Postępowanie lekarze wskazuje rozpoznania drgawek złożonych. W przypadku złożonych jest niestety większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości wystąpi padaczka.

Przy drgawkach złożonych wykonuje się badanie EEG (w razie wątpliwości również przy prostych) do 48 godzin od ich wystąpienia. Gdy jest podejrzenie zapalenia opon m-r wykonuje się nakłucie lędźwiowo-krzyżowe - u Pani dziecka takiego podejrzenia nie było.

W drgawkach prostych nie ma wskazań do wykonania badań dodatkowych, m.in. badania obrazowego głowy. W złożonych takie badanie należy wykonać.

Postępowanie Pani lekarza neurologa było właściwe zgodne z ogólnie przyjętymi wytycznymi.

W wybranych przypadkach u dzieci z drgawkami gorączkowymi złożonymi może
być wskazane wykonanie innych specjalistycznych badań dodatkowych, np. echa serca. Dlatego skoro lekarz zalecił takie badanie, należy je wykonać.

Dzieci, u których w wyniku hospitalizacji nie ustalono w sposób ostateczny podłoża
drgawek, wymagają dalszej obserwacji pediatrycznej i neurologicznej.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!