Jakie badania powinnam wykonać w tym przypadku?

Dzień dobry, od pół roku pojawiły mi się problemy z nieregularnym okresem, a już 2 cyk nie pojawia się wcale. Od roku odchudzam się, ćwicząc (4x w tygodniu biegam 10 km) i jedząc 1800 kcal/dzień (tak jak zalecił dietetyk) w postaci pełnowartościowego zboża, chudego nabiału, sporej ilości warzyw i małej ilości owoców (choć w tym momencie raz na dwa tygodnie pozwalam sobie na odpust). Rzadko piję alkohol, a jeśli już, to czerwone wytrawne wino. Do momentu śmierci, w przeciągu 3 miesięcy udało mi się schudnąć 10 kg i ta waga utrzymywała mi się do 2 miesięcy po śmierci partnera. Po fakcie jadłam nieco mniej. Po tych 2 miesiącach mocno zaczęłam przybierać na wadze, bo wróciłam do 71 kg (pojawił się czas świąteczny, a też apetyt zaczął wracać mi do normy). Obecnie bardzo pilnuję ilość spożytych kalorii, regularnie ćwiczę, schudłam do 68,5, ale waga od 2 miesięcy stoi praktycznie w miejscu, czasem wskazując spadek na 67,2. Jem regularnie 4 posiłki dziennie i wysypiam się. Swego czasu brałam również hydroksyzynę z powodu bezsenności. W grudniu byłam u ginekologa, który powiedział, że w środku wszystko jest w porządku, ale jeśli okres się nie pojawi, będzie trzeba zacząć brać tabletki na wymuszenie. Mam uczucie, jakby woda zatrzymała się w miejscu i nadal czekam na okres. Samopoczucie mam bardzo dobre. Wykonałam dzisiaj badania na tarczycę (w tym ft3 i ft4), czekam na wynik, podejrzewając niedoczynność. Zależy mi na tym, by schudnąć do wagi 63 kg i zastanawiam się jakie badania należy wykonać i do jakich lekarzy się zgłosić. Czy endokrynolog i dietetyk to odpowiednie osoby? Dodam, że mam 175 cm wzrostu. Pozdrawiam, Magda

Witam serdecznie,
oprócz badań tarczycy zalecałabym badania na pilicystyczne jajniki i badania hormonalne, które powinien zlecić ginekolog (testosteron, prolaktyna, progesteron, estradiol itp.). Ponadto badania glukozy, insuliny i podstawowa morfologia oraz mocz.
Okres znikł zapewne w wyniku zbyt drastycznej diety przy bardzo dużej aktywności fizycznej oraz w wyniku stresu.
Proszę zdrowo się odżywiać i nie odchudzać się póki okres nie wróci. Teraz najważniejsze jest przywrócenie okresu. Jeżeli nie pomoże pełnowartościowa dieta to należy wziąć np. Luteinę czy Duphaston na wywołanie miesiączki ale oczywiście po konsultacji z ginekologiem.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to przez internet.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk