Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie badania przed rozpoczęciem wspinaczki górskiej?

Witam za kilka miesięcy kończę 18 lat, odkąd pamiętam inspirowały i ciekawiły mnie góry, od kilku lat jest to moja obsesja, zdecydowałam, że nie mogę tak tego zostawić i zacznę wspinaczkę górską i pokonywanie szczytów, moim marzeniem są himalaje, ale wiem doskonale, że nie, można od razu iść na głęboką wodę i chce zacząć od alp. Teraz przejdę już do głównego wątku, doskonale wiem, że takie sporty to nie są przelewki i chciałam się zapytać czy przed tym muszę wykonać jakieś badania ?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Żeby rozpocząc ćwiczenia na ściankach wspinaczkowych (halowych) w przypadku osoby pełnoletniej nie potrzeba badań, jedynie oświadczenie dot świadomosci zagrożenia i odpowiedzialności (zwykle wymagane jest podpisanie przed wejściem). Do samego trekkingu nie ma przeciwskazań, warto jednak być uważnym na sygnały z ciała, a w razie potrzeby zgłosić sie do odpowiedniego trenera. Ze strony psychologicznej - warto sprawdzić swoją umiejętność współpracy w grupie, umiejętność szybkiego analizowania faktów i podejmowania decyzji, odporność na stres i złe warunki psychofizyczne itp.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Jeżeli chcesz w pełni przygotować się do uprawiania sportu to oczywiście, że warto wykonać serię badań. Przede wszystkim polecam badanie kardiologiczne. Możesz również skonsultować się z pulmonologiem (wszak wspinaczka wysokogórska wiąże się ze zmianami w zakresie funkcjonowania płuc). Warto też skonsultować się także z dobrym dietetykiem, który wykona ocenę budowy Twojego ciała - tak, abyś wiedziała z czego możesz korzystać, a czego lepiej unikać. Jeżeli masz możliwość to konsultacja z fizjologiem sportowym również może przynieść wartościowe wyniki, które wykorzystasz. Tyle, jeśli chodzi o lekarzy. Z teorii polecam także poczytać sobie o treningu wysokogróskim. Wiedza teoretyczna na temat tego jak wpływa sport na dużych wysokościach również pomoże Ci w dobrym przygotowaniu się. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy