Jakie to są grupy badań?

Co to za badania? Mam trzy skierowania Na jednym jest napisane: skierowanie: Morfologia płytki rozmaz automatyczny, Transaminaza GPT / ALT / ALAT, Transaminaza GOT / AST / ASPAT, Kreatynina /Creatinine - krew, Bilirubina całkowita / Total Bilirubin, Cholesterol całkowity, LDL - cholesterol, HDL - cholesterol,Trójglicerydy / Triglicerides, Hormon tyreotropowy / TSH, T4 Wolne / FT4, GGTP, Fosfataza zasadowa / alkaliczna / ALP, CK(kinaza kreatynowa), Białko całkowite / Total Protein - krew Na drugim: Skierowanie: Mocz - badanie ogólne a na trzecim USG jamy brzusznej Które z tych powyższych badań wykonam w placówce laboratoryjnej, a które ewentualnie gdzie indziej oraz które z nich są refundowane? Totalnie nie mogę rozszyfrować tego pierwszego skierowania, co to za badania, czy wykonam je w jednej placówce, czy są refundowane i jak się do nich przygotować, rozumiem, że są to wszystko badania z moczu/krwi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę sprawdzić na skierowaniu, w jakiej placówce mają zostać wykonane badania – może to być laboratorium w Pańskiej przychodni POZ lub też prywatne laboratorium, które wykonuje także badania refundowane przez NFZ. Jeżeli skierowanie dostał Pan od lekarza z przychodni POZ czy jakiegokolwiek innego, u którego odbył Pan wizytę refundowaną przez NFZ, to również badania może Pan wykonać nieodpłatnie, o czym powinien Pan zostać poinformowany przez lekarza wystawiającego skierowanie.

Badania, które Pan ma wykonać to morfologia krwi oraz badanie moczu – standardowo wykonywane w celu kontrolnym. Na badanie krwi najlepiej udać się rano – na czczo, zaś mocz należy zebrać w specjalny jałowy kubeczek dostępny w aptece. Należy oddać mocz poranny, ze środkowego strumienia, bezpośrednio do pojemnika, po czym zabezpieczyć go i podpisać. Więcej o morfologii krwi pod tym adresem, zachęcam do uważnej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi.

USG jamy brzusznej wykona Pan w placówce, która świadczy tego typu usługi – warto sprawdzić na skierowaniu, tam powinien być adres placówki, może Pan też zadzwonić do jakiejkolwiek innej, by zapytać o to, czy wykonuje takie badania w ramach refundacji przez NFZ. O badaniu przeczyta Pan w naszym artykule, powinien rozwiać Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/usg-jamy-brzusznej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.