Jakie badania zrobić w związku z nawracającymi bólami brzucha?

Dzień dobry, Od około 3 miesięcy mam nawracające bóle brzucha w okolicach pępka, które promieniują czasem do barku, a czasem tak jakby do gardła. Mam też wzdęcia. Wydaje mi się, że te dolegliwości pojawiają się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Nie zauważyłam aby były powiązane ze zjedzeniem czegoś konkretnego. Bóle ustępują po kilkuminutowym położeniu się na plecach. Byłam u lekarza, ale oprócz badań krwi i badania palpacyjnego brzucha nie skierował mnie na żadne inne badania. Bol jest dość silny i dokuczliwy, utrudnia mi funkcjonowanie. Proszę o radę jakie zrobić badania. Dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry,

najlepszym wyjściem była by wizyta stacjonarna do lekarza ginekologa który by potwierdził lub wykluczył dolegliwości ze strony ginekologii. Brak informacji na temat zleconych badań diagnostycznych jakie były wartości.

Czy były wykonywane białko całkowite, próby wątrobowe, lipaza, amylaza, lipidogram, CRP, badanie kału oraz mocz b. ogólne.

Wskazane było by wykonać diagnostykę obrazową USG j brzusznej oraz konsultacja gastrologa który wykona badanie przedmiotowe oraz po ocenie wyników i objawów klinicznych zdecyduje czy wykonać gastroskopie lub inne badanie diagnostyczne.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia.

Nie wspomniała Pani jednak o wynikach zleconych badań krwi, a to dość istotne, by móc wykluczyć pewne schorzenia. Należałoby wykonać pełną morfologię krwi wraz z CRP, oznaczenie amylazy, lipazy, prób wątrobowych, kreatyniny i żelaza w surowicy krwi. Dodatkowo warto wykonać USG jamy brzusznej, aby móc wyeliminować różne nieprawidłowości w obrębie badanego obszaru.

W związku z odległością trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza gastrologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie wcześniejszych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.