Jakie ćwiczenia wykonywać, aby odciążyć kręgosłup i bark?

Witam, byłam jakiś czas temu u ortopedy i stwierdził: ruchomość: w zakresie odwiedzenia normatywna barku lewego, prawego z deficytem rotacji zewnętrznej i wewnętrznej stabilność zachowana w USG barku prawego obecna entezopatia stożka z ogniskiem ok 2,7 mm o charakterze nadżerkowym w dalszej strefie przyczepu ścięgna mięśnia nadgrzbietowego. obecność hyperechogenicznej i poszerzonej do 2,4 mm kaletki pod barkowej kręgosłup szyjny - RTG z 2017 wykazało załamanie prawidłowej lordozy na poziomie C 5-6 - obserwacja początkowej dyskopatii kręgosłup w odcinku lędźwiowym z pogłębioną lordozą bolesność odcinka środkowego objaw szczytowy dodatni napięcie mięśni przykręgosłupowych symetrycznie znacznie wzmożone w całym odcinku L aż do L-S ruchomość dobra RTG odcinka L-S cechy wielopoziomowej dyskopatii w odcinku L z max na L 1-2 i L 5- S 1 hyperlordoza L Rozpoznanie to PHS prawostrony wielopoziomowa dyskopatia L obserwacja dyskopatii C 5-6 Leczenie: Bark: seria 4-5 zabiegów RSW (2.2-2.9 bar/8Hz/2000 x) w odstępie 7 dni na kręgosłup wypisano wniosek o gorset lędźwiowo krzyżowy I tu pojawia się moje pytanie, jak prócz tych zabiegów i gorsetu (który noszę po kilka godzin) poprawić stan tego wszystkiego. Mina lekarza po badaniach do ciekawych nie należała. Na zabiegi muszę jeszcze sporo czekać mimo że są prywatnie (ot zepsuta maszyna w jedynym ośrodku w miarę blisko mojego miejsca zamieszkania) a zaczyna to być wyjątkowo dokuczliwe. Są na to jakieś odpowiednie ćwiczenia? Nie będę ukrywać, że połowa z tego co lekarz mówił i wypisał na karcie jest dla mnie totalnie niezrozumiałe. Dlatego proszę o radę: co z tym fantem zrobić żeby kręgosłup i bark odciążyć??

Lek. Michał Lenard

Konkretnych ćwiczeń Panu nie polecę, ale warto skonsultować problem z lekarzem rehabilitacji, lub z fizjoterapeutą, który oceni Pana stan i być może zaproponuje Pau jakieś dodatkowe ćwiczenia. Pozdrawiam!