Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Proponuję zapoznać się z ćwiczeniami izometrycznymi na mięśnie brzucha i grzbietu. Ćwiczenia izometryczne pobudzają mięśnie mimo braku lub niewielkiego ruchu. Jest to po prostu napinanie mięśni.  Ćwiczenia takie są specyficzną formą treningu siłowego, podczas którego mięśnie są napięte, ale nie zmienia się ich długość. Po wzmocnieniu 'gorsetu mięśniowego' można zamienić ćwiczenia izometryczne na izotoniczne czyli takie gdzie zmienia się długość mięśnia.

0

Witam,
w przypadku dyskopatii ważne jest wykonywanie ogólnorozwojowego treningu, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni grzbietu i brzucha.
Ćwiczenia brzucha należy wykonywać w odciążeniu, to znaczy np. z uniesionymi nogami poz kątem 90 stopni, lub ze zgiętymi nogami postawionymi na podłożu. Odcinek lędźwiowy zawsze powinien być "przyklejony" do podłoża.
Dla równowagi należy też wzmacniać mięśnie grzbietu, polecam te w pozycjach klęku podpartego i leżenia na brzuchu. Ważne żeby wykonywać głównie ruchy naprzemienne kończyn, jednoczesne unoszenia rąk i nóg są zbyt dużym obciążeniem odcinka lędźwiowego.
najważniejsza jest systematyczność, proszę wykonywać ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu.
Powodzenia

Fizjoterapeutka, masażystka i instruktorka fitness.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy