Jakie leki mam stosować przy nerwicy lękowej?

Dzień dobry. Mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Około 2 lat mam nerwicę lękową (wcześniej z napadami paniki, teraz nie). Byłem u psychiatry, przypisała mi lek Solian. Przyjmowałem go około miesiąca, nawet jeden raz przyjąłem, zamiast 1/4 przypisanej tabletki, 2 tabletki, po czym zrobiło mi się bardzo źle. Później się dowiedziałem, że ten lek należy stosować tylko w przypadku schizofrenii, której nigdy nie miałem i nie mam. Po tym od razu odstawiłem przyjmowanie tego leku i już nigdy go nie brałem. Niedawno się dowiedziałem, że ten lek obniża poziom dopaminy. Mam takie pytanie: czy przyjmowanie tego leku w przypadku mojej nerwicy mogły zaszkodzić mojemu organizmu, tak, że teraz czuję się jeszcze gorzej, nie mogę praktycznie spać, mam bardzo słaby apetyt, czuję się ciągle zmęczony i zestresowany i nie czuję żadnej radości z życia? Ponadto codziennie boli mnie głowa i bardzo często mam ucisk w klatce piersiowej. Niedawno byłem u innego psychiatry, który przypisał mi Afobam, Asertin, Propranolol oraz Hydroxyzynum. Przyjąłem 5 tabletek Afobamu w pierwszy dzień (jedna tabletka to 0,25 mg) - 1 z rana, 2 w obiad i 2 wieczorem, następnego dnia 2 z rana oraz 2 wieczorem. Po stosowaniu tego leku czułem się bardziej zrelaksowany, natomiast teraz czuję silny lęk i nie chcę za dużo jego brać, bo uzależnia. Moje drugie pytanie brzmi: czy nie przyjąłem za dużej dawki Afobamu? Byłbym bardzo wdzięczny za przeczytanie mojego pytania i za każdą odpowiedź. Jest to bardzo ważne dla mnie. Czy warto też wykonać badania poziomy dopaminy i adrenaliny we krwi? Dziękuję za uwagę!

Witam Pana,
Podstawową i często wystarczającą formą leczenia zaburzeń
lękowych i ataków paniki jest psychoterapia.
Jeżeli zachodzi konieczność wzmocnienia osłabionego układu
nerwowego
lub odczuwane objawy są szczególnie uciążliwe,
wtedy doraźnie stosuje się środki farmakologiczne.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że lęki i inne dolegliwości
stają się łatwiejsze do zniesienia, ale nie leczą choroby.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć
zaburzenia nerwicowe, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
zaburzeń lękowych, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób wyleczenia choroby.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciał Pan ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
https://psycholog24online.pl/