Jakie mogą być skutki picia toniku?

Witam, moje pytanie dotyczy mojego ulubionego napoju - tonicu. Nie mówię tu o drinkach, ponieważ nie pije alkoholu ale o samym tonicu. Ostatnio przez przypadek natknąłem się na artykuł o szkodliwości w chityny w napojach takich jak Kinley Tonic. Szczególnie zainteresowało mnie to, że bodajże po ponad litrze takiego napoju możemy czuć się jak pijani, a w innym artykule, że po bardzo dużych dawkach tego napoju możemy nawet oślepnąć. Wydaje mi się to mocno naciągnięte ale postanowiłem zapytać.

człowieka i to właśnie przez zawartą w nim chininę. Nawet niewielkie ilości chininy,
zwłaszcza tej gromadzącej się w endolimfie aparatu przedsionkowego (ucho
wewnętrzne), mogą powodować oczopląs i zaburzenia równowagi. Dla kierowców
i operatorów maszyn, stan przy nadużywaniu i częstym piciu tego napoju, może
wpływać pogarszająco na sprawność zawodową.
Zgodnie z zaleceniami Komitetu Naukowego ds. Żywności z punktu widzenia toksykologii, nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań odnośnie stosowania chininy do produkcji napojów gorzkich, przy założeniu pewnego maksymalnego poziomu jej zawartości.Jednakże spożywanie toniku może być przeciwwskazane dla niektórych osób ze względów medycznych lub z uwagi na nadmierną wrażliwość na tę substancję (kobiety w ciąży). Za maksymalną dopuszczalną zawartość chlorowodorku
chininy w napojach bezalkoholowych opartych na wodzie przyjęto ok. 7,5 mg/100 ml. Substancja ta jest toksyczna w
gramowych dawkach, śmiertelna dawka doustna wynosi 10–15 g, czyli bardzo dużo.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
W skład toniku wchodzą woda sodowa, soki owocowe oraz chinina, natomiast ilość jej w produkcie jest ograniczona przepisami. Jest ona odpowiedzialna za gorzki smak produktu. Jeśli chodzi o toksyczność to za dawkę śmiertelną uznaję się około 10 – 15 g. Średnio toniki zawierają około 3 mg/100 ml. Jednak jej nadużywanie może prowadzić do przewlekłego jaki i ostrego zatrucia. Nie powinny go spożywać dzieci ani kobiety w ciąży.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać: Napoje izotoniczne – czy warto je pić?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/napoje-izotoniczne-czy-warto-je-pic.html?c=9