Właściwości izotoniczne piwa

Czy piwo ma rzeczywiście właściwości izotoniczne? Czy jest dobrym pomysłem, by pić je po wysiłku?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Piwo rzeczywiście ma właściwości izotoniczne, jednak zdecydowanie odradzam jego spożywanie po wysiłku. Znacznie lepszym rozwiązaniem są w tym przypadku typowe napoje izotoniczne dla sportowców, które wzbogacane są w niezbędne składniki mineralne, konieczne dla regeneracji organizmu. Piwo jest napojem kalorycznym, nie niosącym ze sobą większych walorów zdrowotnych.

Tak ma ono właściwości izotoniczne, jednak nie zaleca się go, bo to napój alkoholowy, a alkohol nie jest wskazany w zdrowej diecie. Ponadto jest dość kaloryczny.
Polecam napoje izotoniczne własnej roboty np kilka łyżeczek miodu/litr wody.

Witam,
badania dowodzą, że piwo w swoim składzie zawiera wiele związków korzystnie oddziaływujących na zdrowie. Potwierdzają też, że piwo jest napojem izotonicznym, tzn. jego ciśnienie osmotyczne jest podobne do ciśnienia osmotycznego krwi, dzięki czemu jego składniki przedostają się bezpośrednio do krwi. Badania naukowe wykazały, że tylko umiarkowane spożywanie piwa, w przeciwieństwie do jego nadużywania lub całkowitej abstynencji, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy typu II. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że małe ilości spożywanego piwa z czasem nie wystarczą i niewinne popijanie dla przyjemności może przerodzić się w nałóg. Godne polecenia jest piwo bezalkoholowe, które zachowuje swoje właściwości przy jednoczesnym wyeliminowaniu etanolu. Właśnie takie piwo można polecić sportowcom jako płyn izotoniczny oraz innym osobom jako prozdrowotny napój.

Piwo jest faktycznie polecane przez trenerów do picia po intensywnych treningach ze względu na swój skład i obecność cukrów prostych, które szybko regenerują mięśnie po wysiłku i nie powinno potem być tzw. zakwasów. Szklanka wystarczy, ponieważ nie zapominajmy, że jest to kaloryczny napój :)