Jakie najlepsze ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy?

Witam, mam poważny problem z kręgosłupem, kwalifikuje się na operację, ale się na nią nie zgodziłem, mam dopiero 23 lata. Byłem na badaniu RM i wykazało, że mam dwie przepukliny na odcinkach L5/S1 oraz L4/L5, drętwieje mi noga i okolice krocza. Czeka mnie rehabilitacja, ale dopiero w sierpniu. Do tego czasu chciałbym jakoś sobie pomóc. Czy są jakieś ćwiczenia, które pomogą zregenerować kręgosłup i zniwelują tę przepuklinę? Obecnie w miarę możliwości trenuję na drążku, jednak biorę silne leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Z racji tego, że nie jestem osobą z wykształceniem fizjoterapeutycznym trudno jest mi dobrać ćwiczenia odpowiednie dla Twojego przypadku. Jest wiele książek poświeconych problemom z kręgosłupem i ich zapobieganiu, po które warto sięgnąć. Jednak każde ćwiczenie w Twoim przypadku (gdzie niezbędna jest operacja) powinno być konsultowane z lekarzem lub fizjoterapeutą. Ewentualnie mogę polecić lekkie ćwiczenia takie jak:

Krążenia barkami. W przód pięć powtórzeń. W tył pięć powtórzeń.
Unoszenie i opuszczanie barków – oba naraz. Pięć powtórzeń.
Unoszenie i opuszczanie barków – raz jeden, raz drugi. Pięć powtórzeń.

Ustaw stopy na szerokość bioder, równolegle do siebie, plecy proste, ściągnięte łopatki, barki opuszczone, odsunięte od uszu, długa szyja, ręce wzdłuż tułowia, delikatnie wciągnięty pępek. Wdech nosem. Z wydechem (wydech przez lekko uchylone usta) przyciągnij najpierw brodę do mostka i kręg po kręgu roluj plecy w dół, tyle ile chcesz, ile możesz. Kolana zostaw rozluźnione, delikatnie ugięte. Na dole wdech i z wydechem powolutku rozwiń się do pozycji wyjściowej. Powtórz cztery razy.

Pozdrawiam.