Jakie są najczęściej spotykane psychiczne problemy dorosłych po dziecięcym udarze mózgu?

Dzień dobry. Chcę zapytać, jakie są najczęściej spotykane psychiczne problemy dorosłych po dziecięcym udarze mózgu. Czytałem kiedyś o objawie (nie pamiętam nazwy), który polegał na uporczywym trzymaniu się własnego zdania i odruchu obronnym przed wyjaśnieniami ze strony bliskich osób. Czy takie osoby tworzą udane związki, są szczęśliwe w małżeństwie? M.

W wyniku udaru dochodzi do trwałego uszkodzenia tkanki mózgowej. Tego konsekwencjami mogą być zaburzenia psychiczne zwane organicznymi. Mają rożny charakter. Mogą być to zaburzenia urojeniowe, nastroju. Najczęściej są to zaburzenia osobowości, czyli potocznie mówiąc charakteru. Charakteryzuje je duża wybuchowość, tzw sztywność, którą Pan opisał, czasem trudności w nawiązywaniu relacji. Pacjenci tacy mogą mieć problem z pamięcią i koncentracją uwagi, częste wahania nastroju. Dużo zależy od obszaru uszkodzenia i jego lokalizacji. Nie można jednoznacznie określić czy pacjenci tacy mogą tworzyć szczęśliwe związki.