Jakie są szanse na poronienie zupełne, bez łyżeczkowania?

Witam serdecznie.
Byłam w ciąży, ale po stwierdzeniu w 7 tygodniu ciąży, że zarodek się nie rozwija (obumarł pomiędzy 5-6 tyg, pęcherzyk ciążowy 10mm, zarodek 2,5mm). Pani doktor poradziła mi poczekać na poronienie w domu. Na wizytę miałam przyjść po 3 dniach od rozpoczęcia krwawienia. Po wizycie tej, stwierdzono, że pęcherzyk ciążowy wciąż znajduje się w macicy, więc pani doktor przepisała mi odpowiednik antybiotyku B******* (800/160) i kazała przyjść na kolejną wizytę za 10 dni.

Osobiście wolałabym jednak nie być łyżeczkowana, jest to zabieg dość inwazyjny i jeżeli jest możliwość, że organizm sam się oczyści, wolę poczekać. Moje pytanie brzmi, czy skoro nie poroniłam w ciągu 3 pierwszych dni największego krwawienia, to jak duże są szanse, że to jednak nastąpi?
Pęcherzyk jest mały i obawiam się, że mogę nie zauważyć momentu wydalenia go. Pani doktor powiedziała, że antybiotyk B****** jest antybiotykiem, który oczyszcza macice, jednak na internecie nie znalazłam żadnej informacji na ten temat. Czy w mojej sytuacji mogę jeszcze coś zrobić, żeby przyspieszyć oczyszczenie macicy? Wiem, że powinnam się dużo ruszać, chodzić na spacery, biegać, czy można coś jeszcze?
Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam, Ania

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Z pewnością nie zauważy Pani momentu wydalenia pęcherzyka ciążowego. Stwierdzenie, czy poronienie dokonało się, wymaga badania USG. Zazwyczaj nie czekamy długo przed wykonaniem łyżeczkowania w przypadkach takich jak Pani- maksymalnie dopuszczalne są 4 tygodnie. Im dłużej obumarła ciąża przebywa w macicy, tym większe ryzyko rozwinięcia zaburzeń krzepnięcia, krwotoku i zakażenia. Trudno ocenić Pani szanse na samoistne oczyszczenie jamy macicy, to sprawa indywidualna. Proszę rozmawiać o Pani obawach przed łyżeczkowaniem z Pani lekarzem- razem zdecydujecie, ile czasu można jeszcze poczekać. Lepiej nie stosować metod "domowych" na przyspieszenie poronienia, ponieważ można doprowadzić do intensywnego, groźnego krwotoku. Umiarkowany wysiłek fizyczny wystarczy.
Pozdrawiam ciepło!