Jakie zbadać hormony przy objawach depresyjnych?

Trzy lata temu chorowalam na depresje. Brałam leki i chodzilam na terapię przez półtora roku. Wszystko wróciło praktycznie do normy. Odkąd urodziłam synka czułam się dobrze, ostatni miesiąc jest jednak dla mnie dosyć trudny, ale nie jestem w stanie określić z jakich powodów. Chodzę do psychologa raz w tygodniu, jednak to nie pomaga. Zanim udam się do psychiatry chciałabym zbadać hormony czy to jednak nie one mają w jakimś stopniu wpływ na moje samopoczucie, jakie badania wykonać?

Dzień dobry. Niezależnie od skuteczności podjętej wcześniej terapii możliwy jest nawrót objawów sprzed czasu jej podjęcia. Nasze schematy funkcjonowania psychologicznego są dość mocno zautomatyzowane i, mimo ich zmiany w trakcie terapii, zdarza się powrót do tego wcześniej utrwalonego schematu poznawczego. Zwykle dzieje się tak w wyniku ważnych lub kryzysowych wydarzeń życiowych i jest to tzw. regres, jako odpowiedź obronna organizmu. Ciąża, urodzenie dziecka, macierzyństwo jest taką sytuacją. To ważne wydarzenie, ale tez bardzo wymagający czas. Zwykle powrót do równowagi wymaga doraźnego wsparcia specjalisty, nie musi to być gruntowna terapia a jedynie korekta ewentualnych deficytów. Nie wiem jak długo jest Pani ponownie pod opieką psychologa. Być może na tyle krótko, by nie odczuwała Pani wyraźnej poprawy. Możliwe również, że metoda terapeutyczna nie jest właściwie dobrana. Zachęcam Panią do opowiedzenia o swoich obawach co do skuteczności oddziaływań psychologicznych osobie prowadzącej. Ewentualnie, proszę rozważyć konsultację u innego specjalisty celem porównania proponowanych rozwiązań. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Witam, chorowała Pani na depresję, poradziła sobie Pani, wróciła do zdrowia. Sytuacja związana z ciążą, urodzeniem dziecka, opieką, zmęczeniem, zmiany hormonalne mogą wpływać na Pani samopoczucie i spowodować nawrót objawów. Proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy. Psychoterapia to proces, teraz jest Pani w nowej sytuacji. Proszę się zastanowić co pomogło Pani wcześniej w powrocie do równowagi, porozmawiać z psychologiem o swoich wątpliwościach związanych z brakiem efektów terapii.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl