Jedzenie owoców przy cukrzycy

Witam, lekarka z POZ stwierdziła u mnie cukrzycę, zaleciła dietę bez soli i cukru..ale z owoców tylko pozwoliła na jabłka. Nie zapisała żadnych leków, mam z 3 miesiące się do niej zgłosić. Proszę mi powiedzieć jakich owoców mi nie wolno jeść. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam Anna

Witam,
może Pani jeść każdy rodzaj owoców. Trzeba natomiast pamiętać, aby owoce jeść raczej do głównego posiłku - śniadania, obiadu, a nie między posiłkami. Proszę nie jeść na raz więcej niż jednej porcji owoców - ok 40kcal - czyli np jedno jabłko, 2 mandarynki, 2 małe kiwi, 1 mała pomarańcz, pół banana, 10 gron winogron itp.
Włączenie leczenia przeciwcukrzycowego należy rozpocząć bez większej zwłoki. Proszę zapisać się do diabetologa

Pozdrawiam
Agnieszka Nowak-Musiej

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli