Jakie owoce może spożywać chora na cukrzycę typu 2?

Witam serdecznie, Moja mama ma cukrzycę II stopnia, jest na insulinie. Uprzejmie proszę o odpowiedź, jakie owoce może spożywać moja mama? Czy może jeść śliwki, które najbardziej jej smakują? Jakie inne owoce są dozwolone osobom, które mają cukrzycę typu 2? Moja mama bardzo lubi wszystkie owoce, szczególnie śliwki, ale ze względu na cukrzycę całkowicie je odstawiła. Widzę jednak ,że ciężko jej z tym i chciałaby znów móc jeść owoce. Jakie owoce są dozwolone w cukrzycy i w jakich ilościach można je spożywać? Zdaje sobie sprawę, że owoce są źródłem nie tylko witamin, ale także cukru, więc wiem, że nie można ich spożywać w dużych ilościach. Proszę o poradę. Pozdrawiam Roma G.

W cukrzycy typu II zaleca się ograniczenie owoców o wysokim indeksie glikemicznym, a więc przede wszystkim bananów i winogron oraz owoców suszonych. Śliwki i owoce jagodowe są jak najbardziej dozwolone.

Należy spożywać owoce o mniejszej zawartości cukru takie jak pomarańcze, grejpfruty, twarde jabłka i gruszki, owoce jagodowe (truskawki, maliny, borówki). Śliwki są owocami o średniej zawartości cukru.
Należy unikać owoców bardzo dojrzałych oraz bananów i winogron.

Absolutnie nie należy jeść suszonych daktyli, fig, owoców w cukrze oraz kandyzowanych, ponieważ mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, powyżej 75.
Należy unikać owoców ze średnim indeksem glikemicznym, czyli: bananów, ananasów, mango, kiwi, arbuzów, winogron, rodzynek, fig, daktyli, owoców z puszki w syropie oraz soków owocowych.
Można jeść owoce o niskim indeksie poniżej 50 tzn. świeże i suszone: jabłka, pomarańcze, grejpfruty, gruszki, morele, czereśnie, wiśnie, truskawki, poziomki, maliny, brzoskwinie, śliwki, żurawin, ewentualnie sok z jabłek.

Dzień dobry!

Owoce zawierają cukry: fruktozę i glukozę. Spożycie owoców podnosi poziom glukozy we krwi, mimo to są one źródłem witamin i składników mineralnych, dlatego warto je spożywać. Najlepiej jeść owoce w kilku małych porcjach, niekoniecznie w ostatnim posiłku. Najmniej węglowodanów zawierają: arbuz, grejpfrut, poziomki, truskawki. Polecam je szczególnie. Proszę uważać na winogrona, śliwki, banany, ananasy i wszelkie suszone owoce oraz owoce w syropach, ponieważ mogą znacznie podnosić stężenie glukozy we krwi. Zachęcam również do lektury http://dietetycy.org.pl/14-listopada-swiatowy-dzien-walki-cukrzyca/.

Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.