Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy mogę spożywać owoce w cukrzycy typu 2?

Witam,wiem już jakie owoce mogę spożywać w cukrzycy typu2 ale nie wiem kiedy najlepiej spożywać ,czy zaraz po posiłku czy między posiłkami
KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Dieta dla cukrzyka

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z dietą dla diabetyka.

Dzień dobry. Aby uniknąć gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, można spożyć owoc bezpośrednio po posiłku. Najlepiej łączyć owoce z produktami bogatymi w białko (np. jogurt, twaróg, kefir, maślanka) i/lub węglowodany złożone (np. płatki owsiane, grube kasze, ryż pełnoziarnisty). Można np. przygotować koktajl mleczno-owocowy lub owsiankę z owocami i jogurtem. Jeśli są to owoce o niskim indeksie glikemicznym to w małych ilościach można je także spożyć między posiłkami. Ponadto nie zaleca się spożywania owoców na noc. Lepiej zjeść owoce w pierszej połowie dnia. Pozdrawiam serdecznie.

Specjalista ds żywienia człowieka.
0

Witam,
Ważne jest aby nie spożywać owoców na wieczór, a najlepiej aby były spożyte do godz. 17. Zatem są one doskonałą przekąską, którą możemy spożyć jako II śniadanie, bądź też do śniadania, bądź do obiadu. Dobrze by było, aby nie spożywała Pani więcej niż 2 porcje owoców dziennie.
Pozdrawiam
Paulina Brzuskiewicz,
www.psychodietetyk.org

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz szkoleń z Dietocoachingu I i II stopnia.
0

Dzień dobry. Owoce zawierają cukry: fruktozę i glukozę. Spożycie owoców podnosi poziom glukozy we krwi, mimo to są one źródłem witamin i składników mineralnych, dlatego warto je spożywać. Najlepiej jeść owoce w kilku małych porcjach, niekoniecznie w ostatnim posiłku. Najmniej węglowodanów zawierają: arbuz, grejpfrut, poziomki, truskawki. Polecam je szczególnie. Proszę uważać na winogrona, śliwki, banany, ananasy i wszelkie suszone owoce oraz owoce w syropach, ponieważ mogą znacznie podnosić stężenie glukozy we krwi. Zachęcam również do lektury http://dietetycy.org.pl/14-listopada-swiatowy-dzien-walki-cukrzyca/.
Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy