Kamienie w woreczku żółciowym a nadwaga

Witam mam 38 lat i jestem po czterech porodach.mam małe i duże kamienie w woreczku żółciowym i mam nadwagę gdyż wazę 90 kg.proszę o radę jak pozbyć się wielkiego brzucha

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam ciepło,

Należy zacząć od początku, czyli od kamieni w woreczku.
Niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem i rozpoczęcie leczenia - lekarz podejmie decyzję jaka forma leczenia to będzie.
Prawdopodobnie kamieni zostaną usunięte, natomiast metoda jaką zostaną usunięte, pozostaje już tylko i wyłącznie do decyzji lekarza.
Zalegające kamienie (duże) są bardzo niebezpieczne dla zdrowia/ życia pacjenta.

Postraszyłam, a teraz pocieszę.

Po usunięciu kamieni automatycznie przechodzi Pani na odpowiedni sposób odżywiania związany z dostosowaniem do Pani nowej fizjologii.
Zresztą już teraz z powodzeniem może Pani zacząć taką dietę
Ważne będzie:
- unikanie nasyconych, ciężkostrawnych i przesyconych cholesterolem tłuszczy zwierzęcych
- rezygnacja z ciężkich sosów, zasmażek, okrasy do ziemniaków/kaszy
- wprowadzenie mięs chudych perliczka, indyk, królik
- ryby, ryby, ryby, - 3 do 4 razy w tyg wybierać chude gatunki, przynajmniej na początku
- zdrowe oleje roślinne (http://kwestiadiety.com/oleje-roslinne-tloczone-zimno/) - ale z umiarem. łyżka do dwóch np do sałatek
- warzywa w każdej postaci - takie które Pani będzie tolerować i po których bedzie sie pani dobrze czuć
- chudy nabiał
- kasze gruboziarniste, kasze drobne, ryże ciemne, makarony pełnoziarniste
- unikamy solenia
- dożo pijemy - przede wszystkim woda, a poza tym słabe herbaty czy kompoty bez cukru
- jajka na miękko
- strączki - jeśli będzie Pani dobrze tolerować
UNIKAMY:
- słodyczy
- fast foodów
- żywności mocno przetworzonej
- słodzonych napoi
- gazowanych napoi
- soli (można lekko dosolić dopiło na talerzu, przyprawy o łagodnym smaku)
- smażonych produktów (kotletów, frytek itp)
- tłustych serów, majonezów, gotowych deepów itp

I aktywność fizyczna, regularna, dopasowana do Pani możliwości
Systematyczne ćwiczenia w połączeniu z dietą czynią cuda.
I takich cudów Pani życzę.

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk
dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

należy skonsultować się z lekarzem czy nie powinna Pani usunąć pecherzyka żółciowego i wdrożyć niskokaloryczną dietę. Dietę może Pani ustalić w pobliskim gabinecie dietetycznym.

Pozdrawiam