Karmię piersią. Czy prawidłowo się odchudzam?

Mam 24 lata, jestem mamą karmiącą roczne dziecko. Chciałabym zrzucić ok.10 kg i wymyśliłam sobie taką dietę: jem mniej więcej pół porcji tego, co jadłam wcześniej co 3 godziny. Zmieniłam pieczywo na ciemne w minimalnych ilościach, ograniczyłam ziemniaki i słodycze, jem smażone potrawy rzadziej, nie słodzę, staram się nie jeść po18. i zamieniłam śmietanę na jogurt naturalny w potrawach. Piję dużo wody, zieloną herbatę i filiżankę kawy z mlekiem ze słodzikiem. Mam nadwagę niewielką - przy wzroście177 cm ważę 83 kg (ale jeśli mi się to uda, chcę ważyć poniżej 70 kg). Nie ćwiczę, bo nie mam na to czasu, a poza tym mam chory kręgosłup, za to spacerujemy z synkiem. Od września będę chodziła na fitness, 2-3 razy w tygodniu po godzinie i wykonywała ćwiczenia, takie w których kręgosłup nie będzie mnie bolał. Mój brat miał dużą nadwagę, on i moi dwaj bracia chorują na cukrzycę, są na insulinie. Zdecydowałam się na taką "dietę" właśnie dlatego, że karmię i chcę, żeby moje dziecko miało wszystko, co niezbędne w mleczku :) Proszę o poradę - czy dobrze robię i czy przyniesie moje odchudzanie efekty? Przyznam, że zawsze ciężko mi było schudnąć, mimo iż dużo ćwiczyłam i miałam bardzo aktywny tryb życia (teraz znacznie mniej jestem aktywna). Nie chcę stosować diet, gdyż nie umiem się trzymać harmonogramu, że dziś jem takie posiłki jak w jadłospisie. Proszę o odpowiedź, co robię źle i w jakim tempie powinnam chudnąć? Czy jeśli nie będzie moja dieta przynosiła efektów, powinnam zgłosić się do specjalisty? Jakiego i po jakim czasie? Jakie badania wykonać? Może dodam, że w wieku 20 lat przytyłam biorąc hormony (tabletki antykoncepcyjne). Nie mam nadczynności ani niedoczynności tarczycy. Jem według tej mojej "diety" od 2 tygodni, efektów w postaci utraty centymetrów nie widzę, a wagę mam dopiero od 2 dni i nie wiem jeszcze, czy coś schudłam. Proszę o poradę. Pozdrawiam

Witam,

Z tego co Pani napisała taki sposób żywienia powinien przynieść efekty i nie zaszkodzić karmionemu dziecku. W tym okresie to o nie powinna Pani najbardziej dbać. Przy nadwadze i właściwemu odżywianiu utrata masy ciała to około 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Nie powinna Pani ograniczać podaży energii, ale wybierać produkty zdrowe i pełnowartościowe. Poniżej kilka dodatkowych wskazówek.

- Posiłki należy spożywać regularnie, co 2-3 godziny. W ciągu dnia matka powinna spożywać 4-5 posiłków.
- Posiłki powinny być małe objętościowo. Kobieta nie powinna się objadać.
- W diecie matki karmiącej należy zwiększyć spożycie produktów mlecznych tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wapń- 5 szklanek mleka/ napojów mlecznych lub 3 szklanki mleka + 2 plasterki sera żółtego + 50g twarożku.
- Węglowodany złożone stanowią główne źródło energii w diecie, dlatego powinno się zwiększyć spożycie produktów zbożowych (pieczywo razowe, kasze, makaron pełnoziarnisty, ryż). Należy unikać białego pieczywa (ubogie w składniki mineralne).
- Należy zwiększyć spożycie ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), które są źródłem pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy A, jodu oraz fosforu. Omega-3 są szczególnie istotne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.
- Warzywa i owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku matki karmiącej. Są one źródłem wielu witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.
- Co najmniej 2 posiłki dziennie muszą być źródłem żelaza łatwoprzyswajalnego (chude mięso, ryby, chude wędliny).
- Powinno się dodawać do potraw surowych (sałatki, surówki) oleje roślinne, będące źródłem witaminy E.
- Należy unikać słodyczy oraz produktów typu fast-food (dostarczają one duże ilości energii, a małe składników odżywczych), napojów gazowanych, nektarów i innych napojów słodzonych (dużo cukru i substancji chemicznych), kawy, mocnej herbaty, napojów energetyzujących oraz alkoholu.
- Powinno się ograniczyć spożywanie niektórych produktów, mogących wywołać u niemowlęcia wzdęcia (cebula, czosnek, kapusta, czasami warzywa strączkowe, czekolada) oraz spowodować zmianę smaku mleka.
- Należy unikać smażenia, spożywania potraw ciężkostrawnych i tłustych.
- Dieta matki powinna być łatwostrawna, pełnowartościowa, łatwoprzyswajalna i urozmaicona.

Pozdrawiam