Kąt przeponowo-żebrowy

Mam 50 lat zrobiłam badania rtg płuc. Biorę leki na niedoczynność tarczycy, mam problemy z oddychaniem, szybko się męczę. Wynik prawy kat pż spłycony, co to oznacza? Lewy wolny.
50 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Prawy kąt przeponowo-żebrowy spłycony. Jeżeli ma Pani w tej chwili objawy infekcji dróg oddechowych - np. w badaniach laboratoryjnych leukocytoza, podwyższone CRP, gorączka, kaszel, w badaniu - zmiany osłuchowe nad płucami - może to oznaczać zapalenie segmentowe płuc.

Natomiast jeżeli w tej chwili, nie ma Pani żadnych cech infekcji, może ten wynik wskazywać na stare zmiany pozapalne, tworzenie się zrostów. Jeżeli ma Pani stare zdjęcia rtg klp można je donieść lekarzowi by porównał te zdjęcia, czy to są zmiany świeże, czy już stare. Stare zmiany nie wymagają żadnego postępowania leczniczego.

Sama niedoczynność tarczycy, może dawać szybkie męczenie, kłopoty z oddychaniem, a nawet płyn w opłucnej - który też daje spłycenie kąta. Jeżeli dawno nie było kontroli hormonów tarczycy proponuję wykonać te badania. Warto również wykonać ekg serca i ocenić, czy prezentowane objawy nie są związane z nieprawidłową pracą serca. Dlatego proponuję konsultację internisty.

Serdecznie pozdrawiam!