Kawa czy herbata wykazuje mniejsze skutki uboczne jej nadużywania?

Witam serdecznie. Wiele jest badań świadczących o pozytywnym wpływie kawy i herbaty na zdrowie, ale i negatywnym.Oba napary mogą powodować niedobory niektórych witamin, minerałów i innych mikroelementów.Kawa zawiera substancje rakotwórcze i jest podejrzewana o choroby niedokrwienne serca.Pijąc sporo herbaty łatwo przedawkować fluor, zawiera też dużo toksycznego glinu... Wiadomo, iż umiar jest ważny, ale jeśli kto miałby nadużywać któregoś z tych dwóch napojów, to którego będzie bezpieczniej ?

Dzień dobry,
To zależy także od sposobu przygotowania oraz rodzaju kawy i herbaty.

Istnieje wiele badań wskazujących na to, że kawa wypijana w małych ilościach nie szkodzi, a co ciekawe, kawa wypijana w znacznych ilościach (powyżej 8 filiżanek dziennie) działa kardioprotekcyjnie. Nie polecałbym jednak testować na sobie takich badań. :) Oczywiście pamiętać należy o ewentualnych niedoborach.

W herbacie, ma Pan rację, znajduje się sporo fluoru, jednak można wybierać też herbaty bezpieczniejsze, niż popularna czarna. Zwykle im wyższa jakość herbaty, tym mniej będzie tego pierwiastka (choć jak zawsze znajdą się wyjątki). Herbaty zielone i białe mają go znacznie mniej. Jeśli wybierze Pan herbatę zieloną, liściastą, wypijając jej dwa litry, dostarczy Pan tyle fluoru, co w litrze herbaty czarnej. Dodatkowo i herbata zielona i biała zawierają wiele cennych składników odżywczych i antyoksydantów!

Jeśli ma Pan potrzebę pić któryś z napojów w większej ilości, stawiałbym na herbatę zieloną, białą, oolong. Najlepiej liściastą i z dobrego źródła. :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://facebook.com/dietetycznyguru/

Zależy dla jakiej osoby. Nikt nie jest robotem aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Dla jednej osoby z nadciśnieniem picie słabej herbaty będzie zdrowsze niż kawy. Dla osoby z problemami z krwawiącymi dziąsłami i kamieniem lepsze będzie picie kawy z mlekiem.