Kiedy byłby najlepszy czas, aby udać się do ginekologa?

Witam. Zrobiłam 2 testy ciążowe kilka dni temu i oba wyszły pozytywne. Termin mojej ostatniej miesiączki to 11.05. Kiedy byłby najlepszy czas aby udać się do ginekologa, tak żeby na pewno mógł stwierdzić ciążę i to czy rozwija się prawidłowo. Nadchodzący tydzień, czy może ten następny? Dodam, że moje samopoczucie jest w porządku. Nie wymiotuje. Odczuwam jedynie tkliwość piersi, lekkie bóle podbrzusza i zwiększony apetyt oraz senność. Nie krwawię ani nie plamię. Serdecznie dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierwsza wizyta powinna odbyć się po skończonym szóstym tygodniu ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W Pani przypadku najwcześniej będzie to w połowie przyszłego tygodnia, choć może Pani poczekać i pójść dopiero w okolicy 7-8 tygodnia.

Wizyta we wcześniejszym terminie może nie wyjaśnić wszystkiego, gdyż zarodek może nie być jeszcze widoczny. Choć zdarza się, że uwidacznia się on już w 4-5. tygodniu ciąży, to nie jest to regułą. Lepiej więc poczekać do ukończenia 6. tygodnia i wówczas udać się na badanie.

Już teraz może Pani przyjmować kwas foliowy (jeśli jeszcze Pani nie zaczęła).

Podobne pytania pojawiły się w projekcie pytań do specjalistów. Odpowiedzi na nie znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-isc-do-lekarza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-udac-sie-do-lekarza-aby-potwierdzic-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zglosic-sie-do-lekarza-po-wykryciu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.