Kiedy mogę jeść normalnie po usunięciu migdała?

Witam. 24 maja Miałam usuwane migdały metoda kolacji, równo w 7 dobie dostałam bardzo obfitego krwotoku, trafiłam na oddział przypalali mi z jednej strony miejsce z którego krwawiłam i zostałam w szpitalu na 5 dni . Teraz jestem w 17 dobie po zabiegu i 9 dobie po przypalaniu. Do tej pory jem tylko zupy zmiksowane , lody i jogurty naturalne. Kiedy mogę wprowadzić dietę bardziej twarda np jakieś mięso mielone albo pieczywo, soki albo jakieś owoce i warzywa? Jak powinna wyglądać moja dieta ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry.

Rekonwalescencja po usunięciu migdałka zwykle trwa około 2-3 tygodnie. Przez pierwsze dwa tygodnie gardło może być obolałe. Krwawienie to najczęstsze powikłanie po zabiegu (około 1-3 proc. przypadków), jednak zwykle nie jest ono obfite. Wyróżniamy krwawienie wczesne, występujące w ciągu pierwszej doby po zabiegu oraz późne, pojawiające się w ciągu 5-10 dni od zabiegu. W Pani przypadku ewidentnie wystąpiło krwawienie późne i obfite, wymagające ponownej interwencji lekarskiej. W takim przypadku wskazanym byłby powrót do pełnego okresu rekonwalescencji, tj. 2-3 tygodnie. Jest Pani w dziewiątej dobie po przypalaniu, więc zaleca się, aby poczekała Pani ze zmianą diety, przynajmniej 4 dni. Zalecane jest także obserwowanie swojego organizmu podczas przyswajania pokarmów, zwracanie uwagi na ewentualne pojawianie się bólu czy dyskomfortu przy przełykaniu. Wskazany jest także kontakt z lekarzem prowadzącym.

Proszę również pamiętać, że dieta po usunięciu migdałków powinna być półpłynna, lekkostrawna. Powinny w niej dominować zimne posiłki, ponieważ niska temperatura łagodzi ból podczas przełykania. Przez cały okres rekonwalescencji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/migdalki-charakterystyka-budowa-choroby-usuniecie

https://portal.abczdrowie.pl/wyciecie-migdalkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.