Kiedy mogę zrobić test, aby wynik był wiarygodny?

Dzień dobry, mam 22 lata. Mam stałego partnera od 3 lat, zawsze kochamy się bez zabezpieczeń. Nigdy nie zwracałam uwagi na dni płodne, owulację, być może też to jest powodem braku ciąży. Partner miał robione wszelkie badania, jest zdrowy i płodny. Ja poza zdarzającymi się czasem infekcjami również jestem zdrowa. Moje cykle przeważnie trwają 31 dni, zdarza się 30, a czasem 32, niekiedy 29. Jednak zawsze mieszczę się w przedziale 28-32. Być może kilka razy cykl był dłuższy, co mogło być spowodowane emocjami itp. W kwietniu br, owulacja wypadała dnia 29.04 - tak przynajmniej liczy moja aplikacja w telefonie, która jest dość rzetelna. Dnia 28 oraz 29 doszło do zbliżenia, bez zabezpieczenia. Dodam, że przed owulacją zawsze bolą mnie piersi, jestem osowiała, zmęczona. Tym razem jednak nie miałam żadnych oznak owulacji, ale zaraz po niej zaczęły się wzdęcia brzucha, gazy, zmęczenie. Kilka dni po owulacji doszedł również ból piersi, są tkliwe, bolą przy dotyku oraz delikatnym nawet nacisku. Miewam również - głównie wieczorami - dziwne uczucie mdłości, kręci mnie w brzuchu, jednak do wymiotów nie dochodzi. Nie mogę się wyspać śpiąc tyle godzin ile zawsze. Mój tryb życia nie zmienił się na przestrzeni ostatniego czasu. Moje pytanie brzmi, czy była możliwość, bym zaszła w ciążę, czy być może owulacja się przesunęła, co na to wpływa? Staram się obserwować śluz, którego teraz w dniach płodnych nie widziałam jakoś dużo, a znacznie więcej po rzekomej owulacji. Czy nawet gdyby owulacja się przesunęła mogło dojść do zapłodnienia? Kiedy mogę zrobić test, by wskazał wiarygodny wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

do przesunięć owulacji może dojść z wielu przyczyn – nawet niewielkie infekcje czy stres mogą skutkować zaburzeniami hormonalnymi, które wpłyną na cykl miesiączkowy. Również mogą występować cykle bezowulacyjne i niewydolność ciałka żółtego, spowodowana niedoborem progesteronu. Bez badania trudno to stwierdzić.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-jest-owulacja.

Natomiast objawy, które Pani opisuje, mogą świadczyć o zapłodnieniu – tkliwość piersi czy mdłości to typowe dla ciąży pierwsze objawy, spowodowane gwałtownym wzrostem hormonów w organizmie, w tym hormonu beta hCG.

By potwierdzić lub wykluczyć ciążę, może Pani wykonać test ciążowy najwcześniej po upływie 12-14 dni od stosunku, natomiast już po około 7 dniach może Pani wykonać badanie laboratoryjne z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat tego, kiedy wykonać test ciążowy odnajdzie Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy-po-ilu-dniach-dzialanie-rodzaje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.