Kiedy pojawi się moja miesiączka?

Miesiączki mam regularne, może 2 razy do roku zdarzy mi się opóźnienie powyżej 5 dni. Ostatni okres miałam 31.01 i według kalendarzyka powinnam mieć 02.03. ( /- 2 dni różnicy). Minęło 5 dni opóźnienia i nadal nie mam okresu, zamiast tego od tych paru dni (4-5) jest bezbarwny śluz , czasem lekko żółtawy. Nie zauważyłam też u siebie innych sygnałów (np. ból piersi) , które sygnalizują zbliżający się okres. Robiłam 2 testy ciążowe i są negatywne. Co jest tego przyczyną i kiedy mogę się spodziewać miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje wiele różnych potencjalnych przyczyn braku miesiączki innych niż ciąża. Są to między innymi zaburzenia hormonalne, które doprowadzają do zespołu policystycznych jajników.

Nieregularne miesiączkowanie może być również związane z niedoczynnością bądź nadczynnością tarczycy, hiperprolaktynemią lub insulinoopornością. Okres może nie przyjść w terminie również na skutek nadmiernego stresu, wysiłku fizycznego, podróży lub odchudzenia.

Nie napisała Pani jednak kiedy doszło do zbliżeń. Być może testy ciążowe, które Pani wykonała nie były jeszcze wiarygodne. Aby mieć pewność, że nie jest Pani w ciąży warto by było oznaczyć poziom beta-HCG we krwi. Jeśli mimo upływu czasu oraz negatywnych testów ciążowych miesiączka nadal nie przyjdzie, proszę udać się do ginekologa.

Temat ten został szerzej opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.