Czy moja miesiączka się jeszcze pojawi?

Dzień dobry. Spóźnia mi się okres. Moje cykle wahają się od 26 do 35 dni, przy czym średnia to około 31 dni. Dzisiaj wypada 40 dzień cyklu. 38 dnia cyklu wykonałam test ciążowy, wynik negatywny. Seks w pełni zabezpieczony prezerwatywą (dokładnie wszystko sprawdzaliśmy) odbył się 10, 23 i 25 dnia cyklu. Nie odczuwam żadnych dolegliwości oprócz nawracającej zgagi, ale moim zdaniem jest to efekt przedłużającego się stresu, który zaczął się wraz z opóźnieniem miesiączki (zgagi nie odczuwam jak się zrelaksuję) . Muszę dodać, że jestem osobą która reaguje bardzo nerwowo i intensywnie, wręcz lękowo. Muszę zaznaczyć, że w historii moich cyklów co roku miałam jeden cykl trwający ponad 40 dni, przykładowo 43 lub 48. W tym roku najdłuższy trwał 34 dni. Czy powinnam się zatem przejmować ciążą czy spokojnie zaczekać na okres?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zachęcamy do powtórzenia testu oraz do oznaczenia stężenia hormonu beta-HCG. Badanie to wykonuje się w laboratorium i jest ono bardziej miarodajne od domowego testu ciążowego.

Jeśli badanie beta-HCG da również wynik negatywny, to znaczy, że nie jest Pani w ciąży, a brak okresu oraz zgaga mają inne przyczyny. Na cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników, w tym stres. Możliwe więc, że opóźnienie miesiączki spowodowane jest tym, że się Pani bardzo stresuje.

Tak czy inaczej oznaczenie gonadotropiny kosmówkowej da Pani pewną odpowiedź co do ciąży lub jej braku. Z wynikiem warto udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę nieregularnych miesiączek.

Temat ten został poruszony w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.