Kiedy powinnam zażyć pierwszą tabletkę?

Witam! Mam parę ważnych pytań dotyczących tabletek. Ginekolog pierwszy raz przepisał mi tabletki na uregulowanie okresu, ponieważ zdarza się, że występuje on bardzo nieregularnie. Moje pytania są następujące: ginekolog powiedział mi, że mam wziąć pierwszą tabletkę 2. dnia okresu, który był wczoraj (czytałam, że kobiety miały brać pierwszą tabletkę 1. dnia okresu i jestem skołowana) i nie miałam gdzie kupić tabletek. Dziś jest 3. dzień, mam już tabletki i nie wiem czy mogę wziąć je dziś czy to ważne, by wziąć pierwszego czy drugiego dnia? Sama nie wiem, więc potrzebuje opinii kogoś kompetentnego. Z góry dziękuję. Z poważaniem, Katarzyna Lewicka

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne powinno się zaczynać w pierwszym dniu cyklu. Wówczas ich działanie antykoncepcyjne jest zachowane od początku opakowania. Natomiast jeżeli przyjmie Pani pierwszą tabletkę pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu konieczne jest przez kolejnych 7 dni dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę.

Pozdrawiam