Kiedy się stresuję nerwowo połykam ślinę. Jak temu zaradzić?

Mam 19 lat. Nie wiem co jest ze mną nie tak, gdyż w chwili stresu, gdy z kimś rozmawiam twarzą w twarz (bo troche lepiej mi się rozmawia, gdy np. idziemy obok siebie i nie patrzymy sobie w twarz) to nie potrafię powiedzieć wiecej niż 2-3 zdania naraz bez przerwy na połknięcie śliny, ale nie takie normalne przełknięcie, tylko mi się wydaje, że ten ktoś od razu to zauważa, że się stresuję zwykłą rozmową...

To samo jest gdy czytam referaty itp. na forum klasy - w trakcie czytania, po jakimś krótkim czasie, znów muszę mieć przerwę na połknięcie śliny i w tym momencie głos mi się bardzo łamie no i oczywiście wszyscy zauważają to i nie jestem w stanie dalej czytać. Wiem, że to nienormalne... ;/

Witam!

Twoje objawy są związane z odczuwanym przez Ciebie stresem w sytuacjach, kiedy inni mogą Cię oceniać. Podczas rozmowy czy występu publicznego jesteś narażona na ocenę innych osób. Warto, byś dowiedziała się więcej na temat stresu oraz metod radzenia sobie z nim.

Możesz sama popracować nad swoim problemem. Zastanów się również nad tym, czy sama siebie akceptujesz i uważasz za osobę wartościową. Twoje relacje z innymi i lęk przed nimi mogą być również związane z niską samooceną oraz niskim poczuciem własnej wartości. Na ten temat również możesz zgromadzić informacje i dowiedzieć się, jak pracować nad tym konkretnym problemem. Jeśli jednak dolegliwości nie nastąpią możesz zdecydować się na pracę z psychologiem.

Pozdrawiam