Kiedy te tabletki mogą zacząć działać?

Od roku wypadają mi włosy, zaczęło się 2-3 msc.od rzucenia tabletek antykoncepcyjnych. Zdecydowałam sie wrocic do vibin mini, ponieważ nadal mi wypadaja... A wyniki krwi sa w normie, witaminy, tarczyca ok. Jestem w trakcie brania 3 opakowania, włosy nadal mocno wypadają, kiedy mogę spodziewać sie, że vibin zacznie działać, włosy przestaną wypadac?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam, antykoncepcja hormonalna jest jedną z metod leczenia łysienia androgenowego. Podczas brania tabletek, podnosi się poziom estrogenu, który powoduje, że włosy nie wypadają – cały czas trwają w fazie anagenu, czyli wzrostu. Podobne zjawisko obserwuje każda ciężarna kobieta – zazwyczaj przez okres ciąży cieszy się bujną czupryną. Po porodzie, kiedy spada poziom estrogenu, włosy zaczynają intensywnie wypadać, przechodząc w fazę katagenu. Podobnie dzieje się po odstawieniu tabletek, kiedy przemianie ulega gospodarka hormonalna w organizmie. Faza katagenu trwa dopóki nie uspokoi się „burza” hormonalna, następnie powinna pojawiać się faza telogenu, czyli spoczynku. Oczywiście powrót do stosowania antykoncepcji hormonalnej powoduje, że proces rozpoczyna się na nowo, tj. gwałtownie wzrasta poziom estrogenu. Stosunkowo szybko powinny być widoczne pierwsze efekty, to jest zahamowanie wypadania włosów. Więcej na ten temat w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-a-lysienie. Jeśli mimo wszystko włosy nadal wypadają i nie zauważyła Pani żadnej poprawy po kilku tygodniach, to być może jest to znak, że przyczyna tego stanu leży gdzie indziej. Powodów nadmiernego tracenia włosów może być tak naprawdę wiele – przebyta choroba, stres, anemia lub niedobory witaminowe. O tym oraz innych przyczynach wypadania włosów przeczyta Pani w obszernym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow. Wówczas poza odpowiednią, zbilansowaną, dietą pomocne mogą okazać się suplementy, zawierające m.in. biotynę, kompleks witamin B, krzem, cynk itd. Już po kilku tygodniach stosowania pierwsze efekty powinny być widoczne, oczywiście pod warunkiem, że właśnie w niedoborach tych składników leży przyczyna łysienia czy przerzedzania włosów. Jeśli również taka kuracja nie przyniesie efektów, warto skonsultować to np. z trychologiem, który podpowie, jakie kroki należy podjąć. Obecnie nauka dysponuje wieloma narzędziami pomocnymi przy rozpoznawaniu przyczyn łysienia, co daje większe szanse na zahamowanie tego procesu. Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do zapoznania się z artykułem, który charakteryzuje te badania diagnostyczne: https://portal.abczdrowie.pl/badania-diagnostyczne-w-rozpoznaniu-lysienia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kiedy tabletki zaczną działać?

Witam, mam 24 lata i chciałabym pójść do ginekologa po tabletki, nigdy wcześniej nie brałam. Mam klika pytań, po pierwsze kiedy zaczynają działać? Na waszej stronie przeczytałam, że jeśli weźmie się podczas pierwszego dnia miesiączki do od razu (po 24h). Jeśli w kolejne dni cyklu to w ósmy dzień cyklu zaczynają chronić. Jednak jak ustalić, który dzień jest pierwszy jeśli np. dnia pierwszego krwawienie jest bardzo malutkie np. kilka plamek ciemnej (brązowej) krwi, a dopiero na drugi lub trzeci dzień okres już jest normalny obfity. Czy wtedy pierwszym dniem będzie dzień, w którym tylko troszkę plamię? Czy prawidłowo pierwszy dzień to ten, w którym krew leci obficie, już normalnie. Ponieważ czytałam, że takie drobne krwawienie się nie liczy tylko dopiero jak już okres się "rozleci", czy to prawda? Który dzień uznać jako pierwszy? Kolejne pytanie to: czy może jednak zaczekać te 7 dni i bezpiecznie kochać się dopiero w ósmym? Jeśli nie jestem pewna, który jest pierwszy. Chociaż za pierwszy uważam ten, w którym już normalnie zaczyna się okres, a nie ten w którym jest tylko plamienie. Jeszcze jedno pytanie: Co jeśli mam dużą nadwagę? I np. nadciśnienie tętnicze, czy mogę brać tabletki nie obawiając się o zdrowie? Czytałam o zakrzepicy, zawale serca itp. co mnie zaniepokoiło gdyż u osób z nadwagą ryzyko zwiększa się. A tabletki mają dużo groźnych działań ubocznych. Czy może stracić kilogramy i dopiero wtedy udać się po tabletki? Pozdrawiam    

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Tak jak Pani napisała, jeżeli doustną antykoncepcję hormonalną kobieta rozpoczyna pierwszego dnia miesiączki, pełna skuteczność antykoncepcyjna zaczyna się wraz z przyjęciem pierwszej tabletki. Jeżeli pierwszą tabletkę przyjmie się od 2 do 5 dnia menstruacji, przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne. Za pierwszy dzień krwawienia uznajemy natomiast już plamienie. Absolutnie nie należy czekać, aż krwawienie osiągnie maksimum obfitości.
W przypadku kobiet, które mają nadwagę i nadciśnienie tętnicze, klasyczne tabletki są w zasadzie przeciwwskazane, gdyż zwiększają ryzyko między innymi choroby zakrzepowo-zatorowej. O tym czy może Pani stosować antykoncepcję hormonalną powinien zdecydować specjalista ginekolog. Istnieją bowiem tak zwane minipigułki, które przeznaczone są właśnie dla kobiet, które nie mogą stosować tabletek jednofazowych dwuskładnikowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy tabletki zaczęły już działać?

Dopiero zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne. W trzeci dzień przyjmowania tabletki wystąpiła u mnie biegunka, trwała przez 3 dni,nie była to ostra biegunka. W tym czasie przyjmowałam tabletki o stałej porze, w godzinę od przyjęcia tabletki znowu wystąpiła biegunka. Czy tabletki zaczęły działać? Jak długo trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie ?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

nie napisała Pani, jak długo po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej nastąpiła biegunka. Jeśli od zażycia pigułki minęło mniej niż trzy, cztery godziny, to niestety tabletka nie zdążyła się wchłonąć.

W takim przypadku należy postępować tak jak zaleca to producent w ulotce dołączonej do opakowania. Zazwyczaj chodzi o przyjęcie tabletki zapasowej. W przeciwnym razie tabletki nie zadziałają i może być konieczne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez cały cykl.

Pytania o podobnej tematyce pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-niezbedne-jest-dodatkowe-zabezpieczenie-w-przypadku-biegunki-podczas-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych-a-dodatkowe-zabezpieczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty