Kilkuletnie przyjmowanie hormonów a ciąża. Czy mogę mieć jakieś problemy?

Witam. Przez 6 lat przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne Y*** (bez żadnej przerwy), od 3 m-cy używam krążka N*** R***. Teraz chcę odstawić krążek i zajść w ciążę. Podobno są problemy z zajściem w ciążę, gdy przez długi czas stosuje się hormony. Słyszałam też o niepłodności. Boję się, że będę miała problem z zajściem w ciążę. Czy moje obawy są słuszne? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne nie wywołują niepłodności. Kobiety, które miały problem z zajściem w ciążę po stosowaniu tabletek najprawdopodobniej miałyby go niezależnie od wybranej metody.

Proponuję jednak przez kilka (2-3) pierwsze cykle po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej stosować dodatkowo prezerwatywy. Ryzyko ciąży mnogiej (np. bliźniaczej, ale również trojaczej, czworaczej itd) jest w tym czasie zwiększone.