Kłopoty ze snem, lęk o przyszłość i ranne duszności u 23-latki

Mam klopot ze snem.zasypiam kilka godzin.snia mi sie koszmary z przeszlosci.budze sie w nocy.rano czuje ze musze wstac mimo ze moge dlugo spac.rano czuje niepokoj.czasem mam stany lekowe o przyszlosc ale rzadko jednak jak juz sa to nardzo sie boje o to ze zostane sama i nie poradze sobie w zyciu.boli mnie serce kreci sie w glowie miewam ranne dusznosci i uczucie ciala obcego w gardle ale badania sa ok.to moze byc nerwica?jestem bardzo mloda i nie wiem czy to mozliwe

Brak biologicznej podstawy Pani objawów może być argumentem przemawiającym za diagnozą nerwicy. Somatyzacja konfliktów emocjonalnych jest dość powszechnym mechanizmem obronnym. Kłopoty ze snem i myśli obsesyjne sygnalizują obecność leku. Pani wiek niezależnie od diagnozy jest dobrym prognostykiem dla skutecznej psychoterapii. Proponuje konsultacje z psychologiem. W bezpiecznych warunkach będzie mogła Pani porozmawiać o treści niepokojących Panią myśli i wyobrażeń. Może nadanie sensu i nazwanie Pani obaw pomoże w radzeniu sobie z wymienionymi przez Panią objawami.

Zaburzenia nerwice mogą wystąpić w każdym wieku. Nie można jednak powiedzieć po jedynie tak krótkim opisie, czy to jest nerwica, czy dolega Pani coś innego. Taką diagnozę może postawić lekarz psychiatra bądź psycholog po skonsultowaniu Pani. Być może będą wskazane jeszcze jakieś dodatkowe badania, wizyty u specjalistów, to taką informację powinna Pani też uzyskać. Lekarz bądź psycholog po rozmowie z Panią dotyczącą Pani objawów, sytuacji obecnej, radzenia sobie, ale pewnie też przeszłości (skoro Pani o niej wspomina i wraca a ona w snach, prawdopodobnie ma wpływ na Pani obecny stan) będzie mógł postawić diagnozę i zaproponować leczenie.