Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kłucie i ucisk w klatce piersiowej po koronarografii

Dwa miesiące temu miałem wykonaną koronarografię. Generalnie jest poprawnie, ale niepokoi mnie fakt, że mimo zabiegu jednak odczuwam dyskomfort czasami. Odczuwam zwykle przejściowo różnego rodzaju pobolewania kłucie ciężkość i ucisk w klatce piersiowej, a także niemożność wykonania czasem pełnego głębokiego oddechu. Czy to może się poprawić lub na co szczególnie zwrócić uwagę? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 58 LAT ponad rok temu

Obowiązki lekarza w leczeniu chorób serca

W leczeniu chorób serca ważna jest motywacja pacjenta, ale także odpowiednie poprowadzenie przez kardiologa. Prof. Janina Stępińska udziela informacji na temat zadań dobrego lekarza oraz informuje, czego powinniśmy od niego wymagać.

Witam!

Niestety podał Pan zbyt mało danych dotyczących występujących dolegliwości - ważne aby opisać w jakich sytuacjach pojawiają się dolegliwości, czy zdiagnozowano u Pana chorobę niedokrwienną serca, czy miał Pan inne badania (np. ekg wysiłkowe lub echo serca), jakie leki aktualnie Pan zażywa.

Koronarografia nie jest metodą terapeutyczną - nie jest używana w celu redukcji dolegliwości. Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala pokazać obraz naczyń wieńcowych i ocenić ich stan pod kątem weryfikacji zwężeń w naczyniach wieńcowych.

Na pewno warto zwrócić uwagę na zdrowy styl życia - zdrowa dieta (uboga w tłuszcze nasycone oraz cukry proste), wprowadzenie aktywności fizycznej (co najmniej 30 minut dziennie), zaprzestanie palenia papierosów oraz picia alkoholu. Są to główne czynniki modyfikowalne, które zwiększają ryzyko wystąpienia incydentu sercowo - naczyniowego (czyli np. zawału serca czy udaru mózgu).

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy