Konsekwencje wykonania 5 zdjęć w ramach cystografii mikcyjnej

Moje 4 tyg dziecko miało zrobione 5 zdjeć w ramach cystografii mikcyjnej. czy to dua dawka promieniowania? czy moze to niesc jakies reperkusje na przyszłosc? Basia W

Witam serdecznie,

Proszę być spokojnym. Konieczność badania obrazowego u tak małego dziecka jest zawsze skrupulatnie rozważana na podstawie obrazu klinicznego. I jeśli lekarz prowadzący widzi konieczność wykonania badania to wtedy kieruję dziecko na nie. Proszę zaufać lekarzowi prowadzącemu. Natomiast dawki promieniowania rentgenowskiego obecnie stosowane w diagnostyce radiologicznej są dawkami bezpiecznymi, o ile nie nadużywa się ich. Jeśli ma Pani dalej wątpliwości proszę udać się do lekarza, który kierował Pani dziecko na badanie i z nim o tym porozmawiać.

Pozdrawiam.