Witam,
zwykle w depresji w pierwszej kolejności radzę wizyte u psychiatry, z tego względu, ze w stanie chrobowym, mamy do czynienia z zaburzonym neuroprzekaźnictwem mozgowym. W chorobie, pewne substancje w mózgu są w niewystarczjącym stopniu produkowane/wychwytywane i wówczas stosuje się leki, także po to, zeby sytuacja się nie pogarszała oraz żeby przywrócić ją do stanu wyjściowego. Badania naukowe pokazuja nam, ze depresja może miec wpływ nawet na zmiany w strukturach mózgowych, stad waga leczenia farmakologicznego, ktorego zadaniem jest do tego nie dopuszczac i w razie potrzeby odwracac pewne zmiany. Leczenie farmakologiczne trwa okreslony czas, leki stosowane w depresji, są wprowadzane w sytuacji już nieco zmienionego obrazu funkcjonalnego mozgu ich zadaniem jest raczej przywrócenie stanu optymalnego i raczej nie ma powodu się ich obawiać, nie uzależniają a ich skutki uboczne przy odpowiednim dobraniu nie są uciażliwe. Leki w leczeniu depresji także pomagają w powrocie do normalnego funkcjonowania i pomocne bywają także dla prowadzenia psychoterapii. Nie będą to raczej leki otumaniajacę, jak moga sie kojarzyć. Ale szczegołowo na te pytania odpowie Pani lekarz. Z kolei psychoterapia ma także ogromne znaczenie w leczeniu, ale także, co być może nawet istotniejsze, w zapobieganiu nawrotom, poniewaz depresja ma niestety dośc dużą tendencje do nawrotów. Najlepszym zatem wyjściem jest leczenie połączone farmakoterapia z psychoterapią. W tej sytuacji poleciłabym Pani konsultację ośrodku w którym pracuje zespół złożony z psychologów i lekarzy, proszę spróbowac udac się do Poradni Zdrowia Psychicznego.
Witam Panią, proponuję najpierw zgłosić się do psychoterapeuty. Można na podstawie rozmowy określić, w jakim jest Pani stanie i podjąć decyzję co do dalszego leczenia. Można uporać się z zaburzeniami depresyjnymi za pomocą psychoterapii, czasem konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Jeśli oczekuje Pani od psychiatry dłuższej rozmowy należałoby poszukać lekarza po szkoleniu psychoterapeutycznym lub z certyfikatem psychoterapeuty. Pozdrawiam
Psycholog zajmuje się przede wszystkim psychoterapią, nie jest lekarzem, więc nie może przepisać leków. W leczeniu depresji leki są jednak bardzo pomocne- pomagają "wystartować", poczuć się na tyle stabilnie i bezpiecznie, żeby móc zacząć nad sobą pracować. Co oznacza, że nie zawsze są potrzebne, czasem wystarczy intensywna psychoterapia.
Ogólnie psycholog i psychiatra powinni stanowić współpracujący zespół na rzecz pacjenta.
Jeśli Pani pyta do którego specjalisty- radzę psychologa-psychoterpauty. Psychoterapia potrzebna jest na pewno, a jeśli psycholog/psychoterapeuta w trakcie diagnostyki i wywiadu zauważy potrzebę konsultacji lekarskiej ( co w przypadku depresji jest wysoce prawdopodobne) doradzi Pani specjalistę.
Antydepresyjne leki psychotropowe nie są lekami uzależniającymi. Często bardzo pomagają, ale nie zawsze są konieczne. Zawsze też może Pani powiedzieć lekarzowi o swoich obawach i wątpliwościach. Zadać wszystkie nurtujące Panią pytania. Podobnie psychologowi.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć brak ochoty na seks przy depresji? – odpowiada Mgr Agnieszka Słomka
- Leczenie depresji u psychiatry lub u psychologa – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Remisja depresji – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Leczenie zaburzeń depresyjno-lękowych – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Zmniejszenie dawki leków na depresję a złe samopoczucie – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Jak wyleczyć ciężką depresję? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zachorowanie na serce przy depresji – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Leczenie depresji i obniżenie samopoczucia – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Czy to na pewno dobrze zdiagnozowana depresja? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Odstawienie leków psychotropowych a depresja – odpowiada Lek. Paweł Brudkiewicz