Zachorowanie na serce przy depresji

Witam Strasznie martwie sie swoim zdrowiem. Mianowicie mam 24 lata i przez ostatnie dwa miesiące cierpie na cięzką depresje. Wczesniej w wieku 18 lat też przechodziłam przez depresje przez 3 miesiące pozniej po braniu leków ssri wróciłam do zdrowia( leki brałam 6 miesiecy) i tak przez 4 lata wszystko było w porządku a po nich znowu zachorowałam na 3 miesiace i tak samo brałam leki i z tego wyszłam. A teraz jest to samo. Czy w przyszłosci mam wieksze szanse na zachorowanie na serce itd??

Proponuję Pani rozpoczęcie terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Ten rodzaj terapii nie tylko pomaga poradzić sobie z depresją, ale też sprawia, że nauczy się Pani konkretnych narzędzi jak zapobiegać nawrotom depresji w przyszłości.

Pozdrawiam!

Zalecam podjęcie psychoterapii w celu ustabilizowania Pani stanu i zmniejszenia ilości nawrotów choroby. Opisane przez Panią leczenie opierało się na farmakoterapii, efekty leczenia farmakologicznego bez połączenia z psychoterapią dają słabe i niestabilne efekty w leczeniu depresji - często niewiele tylko lepsze od efektu placebo.

Ponieważ ma Pani nawracające epizody choroby, konieczne - oprócz leczenie farmakologicznego - jest leczenie psychoterapeutyczne. Osobiście polecam podejście psychodynamiczne, choć ważniejsza od nurtu psychoterapii jest stabilna, oparta na poczuciu bezpieczeństwa relacja z terapeutą. Niezależnie od modalności, proszę upewnić się, że specjalista, do którego się Pani wybierze, posiada kwalifikacje w zakresie psychoterapii. Nie jest to tożsame z ukończeniem studiów psychologicznych.