Lęk paraliżuje mi życie, nie wytrzymuję już tego

Witam. Mam 19 lat i jestem kobietą. Jestem osoba bardzo nieśmiałą, skrytą i lękliwą. Przez trzy lata liceum każdy dzień w szkole był dla mnie wyzwaniem. Bałam się sprawdzianów, wywołania do tablicy, odpytywania, nawet wtedy kiedy byłam przygotowana. Moje wyniki w nauce były bardzo dobre. Zdałam maturę i dostałam się na studia. Niestety po tygodniu zrezygnowałam ze studiów, bo nie wytrzymałam tego nerwowo. Na wykładach trzęsły mi się ręce, całe ciało, serce bardzo mocno biło, bolała mnie głowa, brzuch, miałam częste biegunki i przeżywałam ogromny stres. Często zostawałam w domu, żeby sobie odpuścić i odpocząć od tych męczarni. Nie wytrzymuję tego psychicznie… Boję się każdego wyzwania, chociaż jestem osobą ambitną. Nie wiem do kogo się zwrócić z tymi objawami. Bardzo proszę o udzielenie mi odpowiedzi.

Witam.

Z Twojego listu wynika, że masz głębokie zaburzenia lękowe. Rozumiem, że lęk dotyczył tylko sfery nauki i wyzwań z nią związanych, niemniej jednak problem jest bardzo poważny, skoro z jego powodu musiałaś przerwać swoją edukację.

Zaburzenia lękowe leczy się najczęściej za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej. Czasami psychoterapeuta zaleca też wizytę u psychiatry. Dzieje się tak w przypadku,  jeżeli wskazana jest farmakoterapia.

Serdecznie pozdrawiam.