Proponuję zająć się spokojnym przygotowywaniem się do podjęcia roli matki tak, jak napisane już zostało tu: https://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-z-lekiem-o-zdrowie-dziecka-w-33-tygodniu-ciazy
Proszę spróbować - ale tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę - trening relaksacyjny Jacobsona. Być może pomoze Pani rozluźnić się i odstresować.
Mimo wszystko polecam konsultację psychologiczną, która pomogłaby Pani znaleźć spokój i równowagę tak niezbędne w nadchodzących dniach i tygodniach. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Pani stan związany jest z lękowymi myślami dotyczącymi stanu i bezpieczeństwa dziecka. Każdy objaw fizyczny, ruch dziecka, Pani samopoczucie najprawdopodobniej interpretuje Pani jako coś zagrażającego i niepokojącego. To ogólnie znacznie podwyższa Pani lęk co wywołuje jeszcze więcej objawów lękowych. Koło się zamyka. Ludzie wokół pewnie próbują tłumaczyć że wszystko będzie ok co może wzmagać i kreować poczucie niezrozumienia.
To w porządku że się Pani boi. Ciąża jest stanem gdzie z jednej strony możemy być przeszczęśliwi z powodu tego faktu, z drugiej zaś zalewają nas hormony i myśli pełne lęku. Zwłaszcza jeżeli jest to nasza pierwsza ciąża lub mamy za sobą jakieś traumatyczne przeżycia związane z tym tematem. Dobrze aby konfrontowała się Pani ze swoimi myślami i mówiła o nich głośno - dzięki temu będzie mogła Pani mieć więcej wsparcia w otoczeniu a także weryfikować to czego w głębi duszy tak bardzo się Pani obawia. Wizyta u psychologa nie byłaby tu złym pomysłem. Ktoś z zewnątrz, niezależny mógłby pomóc Pani przejść przez okres tych 7 tygodni a także przygotować emocjonalnie na przyjście ukochanego dziecka.
Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska
Witam serdecznie,
Pani stan związany jest niepokojącymi myślami jakie pojawiają się Pani w obawie o bezpieczeństwo dziecka. Każdy objaw fizyczny, zarówno Pani jak i ruchy dziecka wywołują to lękowe myślenie. To jeszcze bardziej wzmaga ogólnie poczucie lęku i koło się zamyka.
To normalne, że się Pani obawia. Tym bardziej jeśli ogólnie raczej jesteśmy osobami lękowymi lub przeżyliśmy traumę związaną z tym tematem. Ciąża z jednej strony jest pięknym stanem dającym ogrom szczęścia, z drugiej strony zaś zalewają nas hormony i obawy. Warto jest aby o swoich niepokojach mówiła Pani głośno. Tym samym nie zostaje Pani z myślami sama i ma Pani szansę je weryfikować. W tym przypadku wizyta u psychologa nie byłabym czymś złym. Ktoś obiektywny, z zewnątrz, mógłby Panią wesprzeć przez okres tych 7 tygodni i przygotować emocjonalnie na przyjście ukochanego dziecka.
Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lęki o zdrowie najbliższych odczuwane przez nastolatkę – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Jak poradzić sobie z lękiem o zdrowie dziecka w 33. tygodniu ciąży? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak radzić sobie z lękiem w ciąży? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Czy w ciąży można przyjmować Deprexolet doraźnie? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Lęk o zdrowie 2,5-letniego dziecka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy w 6 miesiącu ciąży mogę brać Hydroxyzynę? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy podczas ciąży mogę wziąć te leki na uspokojenie? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Terapia dla osoby zmagającej się z napadami lęku panicznego – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Paniczny lęk o ciążę a możliwość zatrzymania w szpitalu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Co może znaczyć taki nadmierny lęk o swoje zdrowie? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
artykuły
"Zwykle stresem jest to, co dotyczy sfery życia, w której nie czujemy się pewnie..."
Żyjemy w lęku i strachu przed kolejnym dniem. Zami
Zdrowie psychiczne. Człowiek pod presją
Za znak czasu trzeba uznać przełamanie wstydu, jak
Wojna zostawia trwałe ślady w psychice. Jak radzić sobie z zespołem stresu pourazowego?
Jesteśmy świadkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie.