Lekko podwyższona wartość leukocytów utrzymująca się przez całe życie

Witam... Piszę, ponieważ chciałabym się dowiedzieć, czy możliwe jest, aby wyniki morfologii nigdy nie schodziły do normy? Mam 29 lat i jestem kobietą. Ostatnie wyniki morfologii sprzed 2 tygodni są podwyższone. Więc lekarz zlecił mi zrobienie powtórnych badań morfologii. Owszem, są może ciut niższe. Ale odkąd pamiętam ostatnie wyniki WBC, robione rok temu, nie schodziły poniżej 11 tys./ul. Ostatnio na nic nie chorowałam, nie miałam alergii, nie byłam przeziębiona, ani nic z tych rzeczy. Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź :) Tu są wyniki sprzed 2 tygodni: WBC 13,6 tys./ul, RBC 4,64 mln/ul, HGB 14,0 g/dl, HCT 42,8%, MCV 92,2 fl, MCH 30,1 pg, MCHC 32,7 g/dl, RDW 12,8%, PLT 356 tys./ul, MPV 8,6 fl, NEU% 63,30%, EOS% 1%, BAS% 0,30%, LYM% 29,60%, MON% 5,8%, ALY% 0,14%, LIC% 0,16%, NEU 8,58 G/L, EOS 0,14 G/L, BAS 0,04 G/L, LYM 4,01 G/L, MON 0,79 G/L. Poniżej podaję wyniki świeżych badań: WBC 113,8 tys./ul, RBC 4,49 mln/ul, HGB 13,8 g/dl, HCT 42,3%, MCV 94,0 fl, MCH 30,7 pg, MCHC 32,5 g/dl, RDW 12,0%, PLT 336 tys./ul, MPV 7,8 fl, NEU% 56,40%, EOS% 3,50%, BAS% 0,20%, LYM% 34,50%, MON% 5,4%, NEU 7,25 G/L, EOS 0,45 G/L, BAS 0,03 G/L, LYM 4,43 G/L, MON 0,69 G/L. Rozmaz mikroskopowy: pałeczkowate 4%, podzielone 51%, kwasochłonne 2%, zasadochłonne 1%, limfocyty 35%, monocyty 7%, biochemia CRPLX 13,2 mg/l.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wartości normy ustalane są w ten sposób, że spośród wyników badania wykonywanego na grupie zdrowych ludzi odrzucane jest 2,5% najniższych i 2,5% najwyższych wartości. Oznacza to, że w granicach wartości referencyjnych mieściło się będzie tylko 95% (zdrowej!) populacji. Wniosek jest taki, że możliwe jest, że lekko podwyższona wartość leukocytów utrzymująca się przez całe życie może być "urodą" i nie świadczyć o chorobie (osoba z takim wynikiem należy do pozostałych 5%).

W badaniu wykonanym 2 tygodnie temu zwraca uwagę zbyt duża bezwzględna wartość granulocytów obojętnochłonnych, przy prawidłowych wartościach pozostałych parametrów układu białokrwinkowego.Sugeruje to zakażenie bakteryjne. Ostatni wynik morfologii jest lepszy - bezwzględna wartość granulocytów obojętnochłonnych jest prawidłowa. Nieco podwyższona jest tylko liczba eozynofilów. Rozmaz mikroskopowy jest prawidłowy. Niepokojące jest natomiast CRP - interpretacja zależy od zakresów norm laboratorium, jednak zwykle za górną granicę normy uważa się 10 mg/l.

Być może rzeczywiście należy Pani do grupy osób, których wyniki w stanie zdrowia odbiegają nieco od normy (leukocytoza >11 tys./mikrolitrze w badaniach przed rokiem), jednak podwyższone CRP sugeruje utrzymującą się infekcję.

Radziłabym wykonać badanie ogólne moczu, gdyż u kobiet zakażenia układu moczowego są częste, a nie zawsze przebiegają objawowo. Inne potencjalne źródła stanu zapalnego to niewyleczone zęby, zapalenie zatok czy problemy ginekologiczne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.