Szanowna Pani,
Terminem "zatrucie ciążowe"określa się nadciśnienie tętnicze wystepujące u kobiet w okresie ciąży. W takiej sytuacji alarmujące byłoby podwyższenie białka w moczu.
Obecność leukocytów i bakterii świadczy natomiast o zakażeniu układu moczowego i istnieje konieczność leczenia. Zakażania takie w ostatnim trymestrze mogą okazać się niebezpieczne, proszę więc przestrzegać zaleceń lekarza.
Leukocyty to inaczej krwinki białe. Ich występowanie, szczególnie w dużych ilościach w moczu, może świadczyć o zakażeniu. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w ciąży. Dopuszczalna ilość leukocytów w moczu w ciąży to 5, wynik który jest wyższy niż 10 powinien wzbudzić podejrzenie infekcji bakteryjnej.
Występowanie leukocytów w moczu może świadczyć o chorobach tj. zakażenie dróg moczowych, zakażenie pęcherza moczowego, nerek, grzybica pochwy. W niektórych z tych dolegliwości mogą pojawić się objawy dodatkowe tj. świąd pochwy przy grzybicy pochwy czy gorączka w przebiegu od miedniczkowego zapalenia nerek. Stany te są groźne dla dziecka i dlatego wymagają leczenia. Leczeniem zajmuje się ginekolog, zazwyczaj wystarcza kilkudniowe podanie antybiotyku. Należy jednak wykonać antybiogram, aby uniknąć nadmiernego podawania niewłaściwych antybiotyków i związanej z tym lekooporności. Najlepiej podawać jest antybiotyki w drugim trymestrze ciąży, ponieważ w pierwszym mogą źle wpływać na dziecko, a w trzecim trymestrze przyspieszać poród.
Oprócz leczenia bardzo ważna jest profilaktyka infekcji, która obejmuje dbałość o higienę intymną, unikanie za ciasnych spodni, częste korzystanie z toalety, dokładne opróżnianie pęcherza oraz picie dużych ilości wody mineralnej niegazowanej.
Gestoza czyli zatrucie ciążowe obejmuje objawy takie jak obrzęki twarzy i kończyn spowodowane złą gospodarką wodną organizmu, zwiększone wydalanie białka z moczem (powyżej 0,3 g/l lub powyżej 0,5 g na dobę) oraz nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg). Do tego mogą dołączyć się bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności oraz wymioty. Jeśli takie objawy pojawią się, proszę natychmiast skontaktować sie z ginekologiem.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Analiza moczu. Proszę o poradę. – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dużo leukocytów w moczu a ciąża – odpowiada Wiesław Mahaczek
- Poziom kwasu moczowego w 35-tygodniu ciąży – odpowiada Lek. Marek Walczyk
- Wysoki poziom leukocytów w moczu podczas ciąży - co oznacza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Podwyższone poziomy w wyniku badania moczu – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Czy taki poziom leukocytów w 7 tygodniu ciąży to coś poważnego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wyniki badania moczu 3-latki – odpowiada Magdalena Mroczek
- Obecność azotynów, podwyższone leukocyty - jak to zinterpretować? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zwiększona ilość leukocytów w moczu w ciąży – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza obecność leukocytów w moczu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Leukocyty w moczu w ciąży - charakterystyka, skąd się biorą i co oznaczają, objawy, leczenie
Badanie moczu w ciąży to rutynowe badanie, które p
Właściwości fizykochemiczne moczu
Właściwości fizykochemiczne moczu oznaczane są w b
Zapalenie pęcherza u kobiet
Zapalenie pęcherza u kobiet jest najczęściej wynik