Lordoza i odstający brzuch

Witam! Moja córka 10-latka ma 152 cm wzrostu, waży 50 kg. Córka należy do sekcji pływackiej, gdzie dziennie przepływa około 2,3 km, mimo to ma duży odstający brzuch, którego się bardzo wstydzi. Generalnie nie jest gruba, jest wysoka, przez ciężkie treningi nabiera mięśni, tylko ten brzuch wciąż jest. Córka ma stwierdzoną lordozę, czy ma to jakiś wpływ? Ostatnio w szkole ktoś jej powiedział, że jest gruba. Jak mogę jej pomóc? Czy z racji dużego wysiłku fizycznego powinnam zastosować jej specjalną dietę, przy której być może brzuszek by zmalał?

Witam!

U osób mających patologiczne skrzywienie kręgosłupa ku przodowi (tzw. patologiczną lordozę) może się wydawać, że brzuch jest wystający. Nie oznacza to jednak, że taka osoba ma nadwagę, czy nadmiar tłuszczu w okolicy brzucha. Pani córka jest osobą aktywną fizycznie, dlatego jej wysoka waga w stosunku do wzrostu może świadczyć o dużej ilości masy mięśniowej, która jest 2 razy cięższa od tkanki tłuszczowej. W wieku 10 lat możliwe jest już sprawdzenie składu ciała – u dietetyków można za pomocą specjalnej wagi sprawdzić czy zawartość procentowa tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i wody jest prawidłowa – jeśli nie, należy wprowadzić pewne zmiany w odżywianiu.
Na chwilę obecną proszę zapoznać się z zasadami odżywiania dzieci i młodzieży i sprawdzić czy tak wygląda codzienny jadłospis córki http://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-dla-nastolatka oraz http://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-odchudzanie-dzieci
Proszę wspierać córkę w dążeniu do zaakceptowania swojego wyglądu, nie ograniczać pływania, które świetnie wpływa na postawę i udać się do specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna